Čechy a Slovensko

Čechy a Slovensko

Po stopách českých velikánů

V roce 2011 si připomínáme výročí narození a úmrtí dvou věhlasných skladatelů. V květnu uplynolo sto let od smrti Gustava Mahlera, v září 170 let od narození Antonína Dvořáka. Co mají společného? Dvořákovy i Mahlerovy skladby se neproslavily jen v jejich vlasti, ale po celém světě, a zájem o jejich hudbu trvá více než sto let.

Festival KOLEM SVĚTA 2011

kolemsvetaJames Cook, David Livingstone, Marco Polo, Hanzelka a Zikmund. Cestovatelé, kteří se navždy vryli do paměti široké veřejnosti. Cestovatelé, kteří přinášeli zprávy o exotických místech světa. Cestovatelé, kteří prožívali velká dobrodružství. I v dnešní době máme mnoho dobrodruhů, kteří putují neznámými končinami, dokumentují exotické kultury a překonávají nástrahy cest.

Nová přírodní památka na území Kolowratových lesů

kolowratovy lesySpráva CHKO Český les vyhlásila novou přírodní památku na území Kolowratových lesů  - Kolowratův rybník. Památka o rozloze necelého hektaru se nachází na Černém rybníce přibližně 2 km západně od města Přimda. Předmětem ochrany je poslední větší populace masožravé rosnatky prostřední v Českém lese.

Sfárejte do důlní šachty jako opravdoví horníci

Nejstarší černouhelný důl na Ostravsku, Anselm v Landek Parku, má novou atrakci. V někdejším Hornickém muzeu funguje simulace skutečného fárání do kilometr hluboké těžní šachty. Podzemní expozice dolu Anselm prošla unikátní proměnou. Výsledkem je téměř dokonalá iluze, že se návštěvník přírodního a hornického muzea Landek Park v Ostravě stal horníkem.

Divocí koně Převalského se vrátili do Slatiňan

Návštěvníci zámku ve Slatiňanech na Chrudimsku budou moct znovu obdivovat vzácné koně Převalského. Ti se do tamního parku vrátili po víc než půl roce. Zapůjčila je pražská zoologická zahrada. Do hippologického muzea ve Slatiňanech se po více než půl roce vrátili dva koně Převalského.

Geocaching: najdětě svůj poklad

Nebaví vás „obyčejná turistika“ a rádi byste si výlet zpestřili něčím akčnějším? Vyzkoušejte geocaching, který je určen všem milovníkům bezpečného dobrodružství od ranného do pozdního věku. Jedinou nevýhodou této moderní zábavy se sportovním nádechem je jeho vysoká návykovost – některé kešky vám prostě nedají spát.

České Švýcarsko: relax i dobrodružství

Nádherná a magická krajina nejmladšího národního parku u nás, v minulosti uchvátila známé hudebníky Fredericka Chopina i Antonína Dvořáka a velké popularitě se těší mezi lidmi dodnes. České Švýcarsko je známo jako ideální místo pro letní rodinnou dovolenou, romantické výlety či svatební cesty.

Češi objevují v Turecku místní kuriozity

Řada nejrůznějších kuriozit, perliček a možností jak poznat „živou kulturu“ Turecka i jinak než z okolí hotelových komplexů, láká každoročně tisíce Čechů do této oblíbené destinace. Kompletní servis dopravy, ubytování a zázemí hotelu, které vám poskytne cestovní kancelář, si totiž můžete zpestřit dle vlastní libosti.

Češi nejraději jezdí na kole, z netradičních sportů je nejvíce láká paragliding

ilustracni foto2Podle zajímavé celorepublikové ankety holdují Češi aktivně nejvíce cyklistice – věnuje se jí asi polovina dotazovaných. Z netradičních sportů by pak čtvrtina z nich ráda vyzkoušela paragliding.

Strana 60 z 60