Čechy a Slovensko Čechy a Slovensko Milovická rezervace byla vybrána mezi deset nejlepších projektů v České republice v oblasti udržitelnosti

Milovická rezervace byla vybrána mezi deset nejlepších projektů v České republice v oblasti udržitelnosti

0birnenkorb-mostviertel--d

Významného ocenění se dostalo milovické rezervaci velkých kopytníků. Vědecká rada ji vybrala mezi deset nejlepších projektů v České republice z oblasti udržitelnosti. Díky tomu se představí na letošním ročníku konference o udržitelnosti Czech and Slovak Sustainability Summit, která se uskuteční 25. dubna v Praze.

„Velmi si vážíme toho, že nás vědecká rada summitu zařadila mezi desítku nejlepších projektů v Česku. Je to významné ocenění naší práce i pomoci mnoha lidí, kteří rezervaci podporují,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina,

Milovická rezervace nejenom pomohla zachránit vzácnou přírodu v bývalém vojenském prostoru Milovice, kde byla řada vzácných druhů na pokraji vyhynutí, ale stala se také inspirací pro další organizace i veřejné instituce. Díky tomu na různých místech republiky vzniklo dalších čtrnáct rezervací, kde s péčí o krajinu pomáhají velcí kopytníci.

„Rezervace velkých 

h kopytníků jsou unikátní tím, že řeší současně dvě hlavní témata dnešní ochrany přírody. Tedy obnovu biologické rozmanitosti i adaptaci krajiny na změny klimatu,“ navázal Dalibor Dostál a doplnil: „Právě záchrana biodiverzity je jedním z témat, které se stále více prosazuje v rámci politiky ESG, ale velká část firem stále nenašla cestu, jak si s touto výzvou smysluplně poradit. Spolupráce na podobných řešeních tak pro ně může být jednou z cest, jak své závazky v oblasti biologické rozmanitosti naplnit“.

Mezi dalšími udržitelnými projekty se na summitu představí například EkoBalení na e-shopu Alza.cz, které mění přístup ke zbytečným obalovým materiálům v logistice. Jeho prostřednictvím se společnost snaží dosáhnout vize: „Jediný udržitelný obal je žádný obal“. Ve firmě zjednodušují procesy, eliminují nadbytečné obaly a šetří náklady. Tímto způsobem firma ušetřila téměř 78 tun plastu, měsíčně pak 4,3 tuny obalového materiálu. V desítce finalistů se umístil také Vodafone Czech Republic zaměřený na využití zbytkového tepla z datového centra k vytápění kanceláří. V době, kdy rostou nejen ceny energií, ale i nároky na ekologii, společnost Vodafone snížila celkovou spotřebu plynu o 12 procent a šetří tak nejen náklady, ale i přírodní zdroje.

 

Na milovickou rezervaci velkých kopytníků může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Nadace Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.