Evropa Evropa Kam na Vánoční trhy: do Prahy, Českého Krumlova, Olomouce, ale i saských Drážďan či polské Vratislavi

Kam na Vánoční trhy: do Prahy, Českého Krumlova, Olomouce, ale i saských Drážďan či polské Vratislavi

-zprtdbewz9xtti4iahb2-ugf b09bvqkjnaginl4ltdp6vv02q4lxfkgy6dckc6ghwzroy

 Zima přišla letos v plné parádě včetně bohaté sněhové nadílky i do měst a rozjely se také tradiční vánoční trhy. Pokud vás láká jejich atmosféra i možnost nákupů a chcete jej spojit s výletem, přinášíme několik tipů.  

Praha
K nejmagičtějším místům, které můžete během adventu navštívit patří určitě Praha. Podle amerického týdeníku U.S. News & World Report patří trhy v hlavním městě České republiky dokonce mezi deset nejlepších měst, která stojí za to v zimě navštívit. Vánočních trhů naleznete v Praze hned několik, tím nejznámějším je samozřejmě ten na Staroměstském náměstí, který zde zastihnete. K největším gurmánským zážitkům zde patří hustá horká čokoláda, a to tak, že vám po pár minutách v chladném počasí ztuhne v kelímku, staročeský trdelník, ovoce máčené v čokoládě, pečený čaj a další laskominy. Prodejní domky jsou otevřeny každý den od 10 do 22 hodinDalší trhy objevíte také na Václavském náměstí, náměstí Republiky nebo na náměstí Míru na pěší zóně Anděl nebo na Tylově náměstí. 

Tajuplný a romantický Český Krumlov
Český Krumlov se v období adventu halí do nádherného vánočního závoje a své návštěvníky vždy vtáhne do tajuplné atmosféry. Bohatý program, čerpající z tradičních českých lidových zvyků a obyčejů, doplňují různé koncerty a pohádky pro děti. Samozřejmě zde nechybí staročeské vánoční trhy s punčem, svařeným vínem a vánočním cukrovím, jež provoní denně celé město. Těšit se můžete na Ježíškův poštovní úřad, Andělský průvod městem, společné zpívání koled nebo živý Betlém – biblický příběh ztvárněný písní a tancem, za bohatého hudebního doprovodu.  

Vánoce s vůní punče v Olomouci
Tradiční trhy najdete také v historickém centru města Olomouc. Návštěvníky čeká hodnotný program s populárními skupinami všech žánrů, divadlem pro malé i velké, bruslení, adventní zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled na náměstí, více než osm desítek stánků s kvalitním zbožím i vyhlášeným punčem. Rozmanité druhy punčů, svařeného vína a dalších horkých nápojů ochutnáte na každých vánočních trzích, ale stěží tam napočítáte tolik druhů jako právě v Olomouci, kde se z punče a Norimberského vína stal nový vánoční fenomén. Kdo se vypraví na olomoucké vánoční trhy a zejména do "punčového městečka" na Horním náměstí, může ochutnávat víno a punče s různým kořením, sladké i hořké, vylepšené rumem, griotkou nebo pomeranči. Vánoční trhy samozřejmě provází pestrý program. Vystupují populární skupiny všech žánrů, hraje se divadlo pro malé i velké, předvádí se adventní zvyky a dobové atrakce, nechybí ani vyřezávaný betlém a otevřené kluziště (letos v areálu městské tržnice).

Drážďany
Když řeknete „Drážďany“, spousta Čechů si ihned vybaví proslulé vánoční trhy Striezelmarkt. Letos jde o 588. rok, kdy historické centrum hlavního města Saska nedaleko českých hranic voní vánočními štolami a svařeným vínem. Na náměstí Altmarkt v centru Drážďan najdete hlavní trh Striezelmarkt s více než 250 stánky, kde se dá sehnat ohromná spousta věcí. Zimní oblečení, především tedy čepice, rukavice, šály a punčochy, hračky a hlavolamy, svíčky nejrůznějších velikostí, barev a tvarů, vánoční dekorace a drobné dárečky, korálky, náramky, prstýnky, náušnice. A samozřejmě nechybí stánky s občerstvením – s masem, uzeninami, vaflemi a dalšími dobrotami včetně slavné drážďanské štoly. Užijte si atmosféru při ochutnávání svařeného vína nebo nealkoholického punče a sledujte výrobu tradičních vánočních dárků. Pozornost si zaslouží 15 metrů vysoká krušnohorská pyramida. Jedná se 14,62 metrů vysokou stupňovitou pyramidu, která je největší na světě svého druhu. Jde o symbol celých drážďanských trhů a je to takový must see bod pro všechny, kteří se sem vydají. 

Vratislav
Vratislav je kouzelné polské město s celou řadou pamětihodností a kouzelnou atmosférou. Vánoční trhy s více než dvěma sty stánků se odehrávají na čtyřech hlavních lokacích: náměstích Rynek, Plac Solny a v ulicích Świdnicka a Oławska. K symbolům města patří sošky bronzových trpaslíků. Jedním z nich je vánoční trpaslík, který se prý objevuje jedenkrát za rok, a pokud se vám podaří třikrát dotknout jeho čepice, splní vám vaše sny. Navštívit můžete i Bajkowy Lasek, pohádkový les pro děti plný vánočních stromečků a postav z více i méně známých pohádek. Na trzích najdete široký výběr z typicky vánočních dárků, stejně jako krajové speciality místní kuchyně. Především pak na všechny způsoby připravovaný sýr, zapiekanki či svařené víno.