Styl Styl Největší prohřešky Čechů na letní dovolené

Největší prohřešky Čechů na letní dovolené

01aturecko kemer hydros foto zdroj newtravelcz

Evropská Cestovní Pojišťovna přichází před dovolenými s varováním, co turistům ve které zemi hrozí. Podle statistik Evropské nejvíce Čechů onemocní v Egyptě, následuje Řecko a Turecko. Turisté by si ovšem v těchto zemích měli dát pozor nejen na nemoci.

EGYPT - Důvodem zažívacích potíží je především kvalita pitné vody. Rizikové jsou zejména nápoje z postmixu nebo led. Lékaři tu doporučují pít balenou vodu. Kvůli vysokým teplotám jsou poměrně časté také sluneční alergie či úpaly. “Úroveň zdravotnických služeb je velmi rozdílná. Zásadně nedoporučujeme řešit lékařské ošetření na vlastní pěst, ale vždy volat asistenční službu Evropské Cestovní Pojišťovny. Ta už ví, která lékařská zařízení jsou kvalitní,” varuje ředitelka klientských služeb Evropské Cestovní Pojišťovny Hana Axmannová. V Egyptě se turisté vzhledem k neklidné politické situaci mohou setkat také s nepokoji a demonstracemi.

V ŘECKU hrozí spíše problémy s dýchacími cestami vyvolané výraznými a opakovanými změnami teplot, které jsou spojené s klimatizací v pokojích, restauracích a v letadlech. Problémem tu může být i infikovaná voda v bazénu, která stojí za záněty očí a uší. Vzhledem k napjaté ekonomické situaci je třeba počítat se stávkami.

CHORVATSKO – Už při cestě do nejoblíbenější destinace Čechů je třeba si dát pozor na motoristy, kteří tu často jezdí velmi riskantně. Na místě pak mohou turisty nemile převapit mořští živočichové či pověstný vítr „bora“. Mezi jeho nejčastější lokality patří třeba i vyhledávaný Split.

V TURECKU jsou nejčastějším důvodem lékařského ošetření střevní potíže a virózy. Je třeba si dát velký pozor na motoristy. “Automobilový provoz ve městech je velmi intenzivní a řidiči často jezdí dost neohleduplně. Řešili jsme již několik případů sražení chodce vozidlem,” varuje Hana Axmannová. Lékařská péče je podle ní v Turecku o poznání dražší než například v Egyptě nebo Řecku, ale naštěstí také kvalitnější.

V BULHARSKU si Češi nejčastěji stěžují na zažívací potíže, sluneční alergie a záněty uší. Opět je třeba dát si pozor na neprověřené nemocnice.

ŠPANĚLSKO je rájem zlodějů. Na Mallorce fingují krádeže nabízením růží na ulici, na Kanárech se o ně starají zejména přistěhovalci. Vyskytují se tu různé druhy medúz, jejich žahnutí může být velmi bolestivé. “Velký pozor by si měli turisté dávat na vodní skútry. V letoviscích se na nich často jezdí nebezpečně. Máme už bohužel zkušenost i s případem, kdy srážka plavce se skútrem skončila amputací,” říká Axmannová.

Podle Evropské plyne řada zdravotních potíží v letních destinacích z neúměrného přejídání, k němuž svádí programy all inclusive. ECP proto doporučuje střídmou konzumaci a pravidelný pitný režim, které mohou předejít problémům se zažíváním a nevolnostmi. Samozřejmostí by pak měl být přiměřeně dlouhý pobyt na slunci.