Styl Styl 5 nejkrásnějších zahrad a parků Evropy

5 nejkrásnějších zahrad a parků Evropy

websize schoenbrunn_palace_gardens_and_gloriette_c_osterreich_werbung_photographer_mayer

Jste nadšení zahradníci či prostě jen máte rádi omamně vonící květiny či důmyslně vytvarované parky? Anebo máte slabost pro botanické zahrady? Vydali jsme se po Evropě a našli pro vás ty nejlepší zahradní skvosty!

1. Nizozemský Keukenhof: největší květinový park světa

Každoročně je to největší událost roku, a to nejen pro Nizozemsko, kde gigantický park stojí, ale pro celou Evropu; a nutno dodat, že nejen pro tu zahradnickou. Keukenhof, to jsou totiž miliony rostlin důmyslně poskládané do překrásných uměleckých děl. Ani letos se zahradníci nenechali zahanbit: od 24. března do 16. května 2016 (to je letošní „otevírací doba" Keukenhofu) se můžete těšit na květinovou Braniborskou bránu a další skvosty z říše rostlin.

2. Vídeňský Schönbrunn: největší výběr rostlin v Evropě

Zámek Schönbrunn patří k nejnavštěvovanějším místům ve Vídni a jeho nedílnou součástí je i zahrada, která měla dokonce zastínit Versailles v Paříži. V roce 1900 zde bylo vysázeno na 25 000 orchidejí 1 500 různých druhů květin, čímž si vysloužila rekord s největší sbírkou v Evropě. Při procházce mezi živými ploty, kolem soch i fontán se dostanete k palmovému skleníku, který je domovem mnoha středozemních, tropických a subtropických rostlin. Budova je rozdělena do tří pavilonů s různými teplotami, a pozor: najdete tu největší leknín světa s průměrem listu 1,20 metru! Další zajímavostí schönbrunnských zahrad je přírodní bludiště, které ukrývá znamení zvěrokruhu, nebo unikátní klidová japonská zahrada.

3. Pařížské Versailles: nejkrásnější zahrady Evropy

Pokud byste za svůj život měli navštívit jedinou zahradu, pak by to měla být právě ta ve Versailles. Pečlivě pěstěný trávník, rozkvetlé květiny, fontány a především dokonalý geometrický systém se staly vzorem všech francouzských zahrad, což byl také úmysl jejich tvůrce Ludvíka XIV. Práce na nich trvaly neuvěřitelných čtyřicet let, kdy se díky chytře propracovaným návrhům podařilo přeměnit louky a močály v umělecké zahradnické skvosty, které si získaly slávu svými geometricky vyrovnanými terasami, cestičkami lemovanými

stromy, rybníky a kanály. Ať už sem přijedete v kteroukoliv roční dobu, vždy to bude ten správný čas – není se tedy čemu divit, že sem ročně míří na 3 miliony turistů. Nejklidněji je zde mimo špičku, hned po otevření v 9 hodin ráno. A mějte také na paměti, že budova Versailles není v pondělí veřejnosti přístupná.

4. Promenáda du Paillon: Botanický rychlokurz v Nice

Ač se to zdá neuvěřitelné, tento park kdysi býval nelichotivou autobusovou zastávkou. Dnes je promenáda du Paillon místem, kde projdete botanickým rájem pěti kontinentů. Na 12 hektarech najdete více než 1 000 stromů a 50 000 květin, které kvetou v různá roční období. Nechybí ani olivovníky, které jsou vysázeny po celé délce promenády, nebo vodní zrcadlo, v němž se odráží barevné architektonické památky města Nice. Gigantická dřevěná krakatice, želvy, delfíni i velryby jsou důmyslným řemeslným výtvorem, který děti používají v parku ke hraní. A zahradou můžete vyrazit i na kolech či in-linech.

5. Barcelona: Cesta kolem světa v Jardí Botànic

Jardí Botànic Històric je slavná historická botanická zahrada, která paradoxně stojí na místě bývalého lomu. O neuvěřitelných 14 hektarů plochy se společně dělí až 1 500 druhů rostlin, které jsou rozmístěny na zóny podle zeměpisných oblastí. Zamířit tak můžete do jižní Afriky, Austrálie, Chile, Kalifornie, severní Afriky i ke Středozemnímu moři. Nepřehlédněte zejména botanické unikáty, jakými je Xanthorrhoea – australský travnatý strom s velmi úzkými listy – nebo třeba dračí strom.

zdroj.eurolines