TRAVELNEWS.CZ

Styl Styl Úrazy na zimní dovolené se mohou prodražit. Bez pojištění raději neodjíždějte

Úrazy na zimní dovolené se mohou prodražit. Bez pojištění raději neodjíždějte

c oetscher_weinfranz.at

Zimní sezóna je v plném proudu a také letos spousta Čechů vyjíždí za sněhem do zahraničí. Rakouské nebo italské sjezdovky jsou autem dostupné za několik hodin a oproti českým svahům nabízejí nejen lepší přírodní podmínky, garanci sněhové přikrývky, ale mnohde také kvalitnější servis.

Až 70 % lidí, kteří svou dovolenou plánují na horách v zahraničí, se zde věnuje zimním sportům, přičemž jednoznačně nejoblíbenějším bývá sjezdové lyžování.1 Na sjezdovkách ale přibývá stále více úrazů2, proto by samozřejmou součástí příprav na rekreaci na horách mělo být i cestovní pojištění pokrývající veškerá rizika.

Za narůst úrazů může nejen větší počet lyžařů, ale také moderní vybavení, které svádí k rychlejší a mnohdy riskantnější jízdě.2 Je třeba si uvědomit, že na sjezdovce nejsme nikdy sami, a ani nejlepší dovednosti nás neuchrání před neopatrným lyžařem, který do nás může narazit. Stačí pak třeba „jen“ vymknutý kotník a problém je na světě. V případě, že se zraníme na svahu, neobejdeme se bez služeb horské záchranné služby, což může i lehčí zranění pořádně prodražit.

O závažnějších poraněních s trvalými následky nemluvě. „Při lyžování na Slovensku ztratil na nerovné sjezdovce náš klient, mladý lyžař z Česka, rovnováhu a narazil do jiné lyžařky, která utrpěla zlomeninu stehenní kosti. Díky tomu, že byl cestovně pojištěn, veškeré náklady v celkové výši 340 000 Kč uhradila pojišťovna. Pokud by cestovní pojištění neměl, šly by tyto náklady z jeho kapsy,“ uvádí jeden z příkladů Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, a dodává: „Odjet bez pojištění na zimní dovolenou, kde se budete věnovat sportům, byť jen na víkend, je opravdu velký hazard.“

Na zimní sporty v zahraničí je nutné se připojistit

Mnoho lidí při cestách do zahraničí spoléhá na Evropský průkaz zdravotního pojištění, nebo na univerzální základní pojištění k platební kartě. Pokud ale nechceme riskovat, že prázdniny na horách několikanásobně přeplatíme, bez pojistky, která kryje i rizikové sporty nebo výjezd horské služby, se raději nikam nevydávejme. „Modrá kartička“ nám v zemích Evropské unie kryje jen lékařsky nezbytnou zdravotní péči. Například na Slovensku pokryje evropský průkaz při zásahu horské služby pouze lékařské ošetření, ale technickou složku, jako je třeba použití vrtulníku, už nikoliv.3

Investice do pojistky se vyplatí

Při srovnání investice do vhodného pojištění v řádu pár korun na den a možných výdajů, které riskujeme i při menším zranění, tedy hraje vše ve prospěch pojistky.