Styl Styl 8. ročník VEGEFESTu – nově festivalu soběsta(te)čnosti

8. ročník VEGEFESTu – nově festivalu soběsta(te)čnosti

v zti indick mango

Festival VEGEFEST po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému životnímu stylu, neboť původní poslání festivalu s těžištěm v oblasti stravování bylo naplněno společně s rozšířením veřejně dostupných možností vegetariánského, veganského i raw stravování.

Hlavním cílem současného festivalu je přivést pozornost k neohleduplnému nakládání se zdroji planety, na které žijeme, k ekologické stopě, kterou obecně přesycená a na zisk orientovaná západní společnost vytváří a inspirovat návštěvníky k pozitivním změnám, které lze v tomto ohledu učinit v každodenním životě.

ZMĚNA KONCEPCE FESTIVALU S SEBOU NESE NĚKOLIK ORGANIZAČNÍCH ZMĚN: Do organizačního týmu festivalu vstupuje SoMA (School of Modern Art) a Akademie soběstačnosti

Na festival bude VOLNÝ vstup bez pokladen – návštěvníci přispějí na organizační zajištění festivalu dobrovolným zakoupením bambusového příboru, který umožní konzumaci na místě. S tím souvisí možnost rozprostřít stánky po větší ploše a poprvé otevřít prostor festivalu i pro kolemjdoucí turisty.

Vegefest aktivně pokračuje v koncepci ZeroWaste nejen na místě, ale i během přípravy festivalu. „Baví nás hledat, kde všude lze učinit malé kroky ke snížení plýtvání a zjišťujeme, že všude. Proto letos rušíme komerční tisky a budeme propagovat festival zejména elektronickou cestou. Doufáme, že se VEGEFEST stane inspirací pro další festivaly a akce konané ve veřejném prostoru“, říká organizátorka festivalu Tereza Dlabalová.

Všichni prodejci se stejně jako loni zavázali k použití kompostovatelného nádobí, které pro festival dodává společnost Bio Planeta a zajistí jeho likvidaci, a také likvidaci bio odpadu. I letos bude probíhat třídění odpadu na místě před očima návštěvníků, s komentářem odborníků k jednotlivým materiálům a postupům recyklace. Opakovatelně použitelný bambusový příbor SPORK („spoon+fork“ - lžičkovidlička) se letos stává dobrovolnou vstupenkou na festival a kromě toho, že se tímto krokem ušetří mnoho jednorázových příborů, návštěvníkům zůstane i po skončení festivalu.

Stejně jako v minulých letech se VEGEFEST zcela obejde bez alkoholu. Případný výtežek z festivalu poputuje na podporu projektu BOSQUE MEDICINAL, který má za cíl ochranu člověkem nedotčené části ekvádorského amazonského pralesa.

PROGRAM 8. ROČNÍKU:

Hlavní program osmého VEGEFESTu bude sestávat hlavně z přednášek a workshopů z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. VEGEFEST otevírá prostor jako pro nové informace a vzdělávání, tak pro sdílení již nabytých zkušeností ze soběstačného života.

Program bude probíhat v sobotu od 11 do 19h a v neděli od 10 do 18h, v blocích o délce 1 – 2 hodiny, souběžně v sále Starého Purkrabství a ve venkovním šapitó. Jednotlivé semináře, přednášky a workshopy budou hrazeny účastníky na místě přímo lektorům.

Hlavní přednáškový program bude doplněn zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a volně plynoucím doprovodným programem okolo ohně. Nebude opět chybět ani dětský koutek, cvičení pod širým nebem, masážní stan, dařiště a prodej doplňkových produktů s důrazem na BIO a lokální výrobky.

Festival se koná za každého počasí. Pražskému festivalu předcházel ve dnech 22. – 29. července 2018 1. ročník týdenního Festivalu soběsta(te)čnosti v meditačním centru Sklenářka a poskytl za účasti cca 100 návštěvníků větší prostor pro praxi (stavba ekodomu, šití bot, práce s hlínou, tvoření permakulturních záhonů, výroba domácí kosmetiky ad.). Na oba festivaly naváží Soběsta(te)čné víkendy konané od podzimu 2018 měsíčně tamtéž, a vrcholící 2. ročníkem týdenního festivalu na přelomu července a srpna 2019.

PROGRAM:

* Přírodní stavitelství a energetická soběstačnost (Pavel Černý)

* Osobní dům a rodová zahrada (ing. Arch. Petr Hájek)

* Česká permakultura (Alena Suchánková)

* Rodina v klidu – jak v dnešní době vychovávat děti k soběstačnosti (Martina Elterlein)

* Bosá chůze, bosé boty (Filip Pathik Vystavěl)

* Koncept ekovesnice (Spolek Zeměsouznění)

* Šťastná a udržitelná společnost (Alena Suchánková)

* Kruhy kmenů – ochutnávka poradního kruhu (Natural Spirit)

* Učení přírodních národů (Honza Dlabal)

* Pěstování ovocných stromů (i ve městě) (PagoPago)

* Ženské bylinné rituály (Alexandra Martina Běhalová)

* Agnihotra – využití síly ohně (Ulrich Berk)

* Jak žít pravdu (Tomáš Šimo)

SOBOTA ODPOLEDNE

MODEROVANÁ DISKUSE „CESTY K SOBĚSTAČNOSTI“

účinkují: Pavel Černý, Petr Skořepa, Wlasta Hlinková, Tomáš Svoboda, Petr Hába

provází: Stanislav Miler

Ve spolupráci se Sacred Chants budou součástí Vegefestu dva večerní koncerty:

SOBOTA v 19h: NESSI GOMES (britská zpěvačka, která se narodila na malém ostrově Guernsey v portugalské rodině, spojuje vlivy obou částí svého etnického původu, mísí tradiční, emocionální folkovou hudbu Fado s britskou progresivní moderní inspirací).

NEDĚLE v 18h: MAOK (multitalentovaný slovenský hudebník, jehož hudba zavede posluchače do světů vnitřních i vesmírných). Vstupenky na oba koncerty jsou samostatně v předprodeji na GoOut (https://goout.net/en/prague/).

Změna programu vyhrazena. Festival se koná za každého počasí.

Spolupořadatelé: Floresta, SoMA, Sklenářka, Akademie soběstačnosti, NKP Vyšehrad

Hlavní partneři: Maitrea, Bioplaneta

Partneři: Envirostyl, Sacred Chants

Mediální partneři: Cesty k sobě, Pravý domácí časopis, Meduňka, Letáček, Regenerace, BIO měsíčník, Můžeme jíst zdravěji, Proti šedi, festival Ezotera, festival Ezofest (SK)

Gastronomie: Floresta, Sri Lanka Curry House, Loving Hut

Nápoje: Dobrá čajovna, KOFI KOFI, Kombucha Bohyně, Shake-it, limonády F&T Trading s.r.o., limonády NewArtLine s.r. o.

Tržnice: Almaterra Superfoods, ShivaShop, Pathik Shoes, Dagmar Clair, Intao s.r.o., Naboso s.r.o., Luz&Lulie, Feel Good Family s.r.o., Dar z nebe s.r.o., Petra Lammas, Nutt.cz

Vstupné na festival:

- dobrovolný příspěvek 100 Kč za bambusový příbor SPORK a na podporu organizačního zajištění festivalu. Tuto „vstupenku“ bude možné zakoupit od 1. června i v předprodeji na GoOut.

- jednotlivé přednášky a workshopy hrazené přímo lektorům v hotovosti na místě.

www.vegetarianskyfestival.cz www.festivalsobestatecnosti.cz