TRAVELNEWS.CZ

Evropa Evropa Zimní dovolené na horách jsou letos v kurzu - cestovní kanceláře počítají s 3% nárůstem prodejů.

Zimní dovolené na horách jsou letos v kurzu - cestovní kanceláře počítají s 3% nárůstem prodejů.

nz south island

Letošní prodeje lyžařských zájezdů se v současné době vyvíjejí velmi dobře, cestovní kanceláře očekávají rostoucí zájem českých lyžařů + 3 %. Letos v zimě budou dovolené na horách v kurzu. Po loňské sezóně, kdy nasněžilo víceméně až v polovině ledna, je po lyžování hlad a Češi s nákupem zimní dovolené začali letos dříve.

Lyžařské pobyty, ať v ČR či v zahraničí, na nejfrekventovanější termíny - zejména na Silvestra a jarní školní prázdniny, se postupně vyprodávají. Především skupiny, početnější rodiny či rodiny cestující pospolu si musí termíny blokovat s předstihem.

 

Vše záleží ovšem na počasí a sněhových podmínkách, prodeje tak budou pokračovat i po Vánocích, avšak výběr bude značně omezený. Zejména ti, kteří chtějí vyrazit na zkrácený pobyt, by se neměli rozhodovat dlouho. Ubytovatelé totiž jednoznačně upřednostňují týdenní hosty. Nyní jsou v nabídce i předvánoční zkrácené pobyty - v Rakousku na ledovcích či v italských střediscích, které poskytují výhodné balíčky - např. ubytování a skipas na 4 dny v ceně tří dnů. V Itálii je před Vánoci nejoblíbenější Livigno, které je bezcelní zónou a ideálním místem pro vánoční nákupy.

 

V loňské sezóně cestovní kanceláře zaznamenaly v prodeji lyžařských zájezdů nárůst zájmu o pobyty v Itálii (cca + 3 %). Letos lze očekávat nárůst v podobné výši. U cestovních kanceláří vybírají čeští lyžaři pobyty na 5 - 8 dní do Itálie, včetně ubytování se snídaní či s polopenzí, s dopravou, skipasem a ideálně s wellness. Naopak do Rakouska cestují většinou na prodloužený víkend (2 - 4 noci) a s vlastní dopravou. U cestovních kanceláří a agentur tak objednávají pouze ubytování. Rakousko představuje zimní destinaci spíše "na poslední chvíli", preferované individuálními lyžaři. Proto v prodejích u cestovních kanceláří jednoznačně vedou italská střediska.


Nejvyhledávanější jsou střediska Passo Tonale, Val di Fiemme, Monte Bondone a Livigno. V Rakousku navštěvují čeští lyžaři nejvíce Nassfeld a Zillertal - Hintertux, Kaprun a Brixental. Z dalších zemí jsou v zimě navštěvovány Francie, Švýcarsko a Slovensko.


 

Kateřina Petříčková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)