TRAVELNEWS.CZ

Evropa Evropa Začínáte plánovat dovolenou? Nechte letos moře mořem a vydejte se po neodolatelné skotské krajině

Začínáte plánovat dovolenou? Nechte letos moře mořem a vydejte se po neodolatelné skotské krajině

stezka 2

Nejlepší malá země na světě! To je slogan, který vás uvítá na skotském letišti v Edinburghu a nelze jinak než s ním souhlasit. Skotsko je obdarované nádhernou přírodou, srdečnými lidmi a nekompromisně nejlepší whisky. Určitě je to krajina, kam se alespoň jednou za život musíte jet podívat a rozhodně byste při této návštěvě neměli minout palírnu pravé skotské.

K návštěvě Skotska se díky mírnému podnebí hodí kterékoli roční období. To jarní je úžasné svou čerstvou barevností, v létě pak oceníte především skutečnost, že ve Skotsku vás nečekají žádná nesnesitelná vedra. Krom toho jsou v těchto měsících otevřeny brány všech tajuplných památek a také palíren, které by byl přímo hřích nenavštívit.

Přírodní krásy obestřené tajemstvím

Kraj zrzavých vlasů a Keltských předků vám sice nenabídne moře na koupání ani přeplněnou pláž, za to vám vezmou dech nesčetné přírodní scenérie, kam se chodí inspirovat nejeden umělec. Snad každý zná kultovní snímky Statečné srdce, Highlander, Trainspotting nebo dětský animovaný film Rebelka, které se odehrávají právě na skotských pláních.

Objevte jejich kouzlo a při své návštěvě neopomeňte základní přírodní turistické cíle jako ostrov Skye, pohoří Cuillin Hills, jemuž se často přezdívá skotské Alpy, soustavu sedmdesáti plochých ostrovů Orkneje nebo se nechte unést jednou z nejkrásnějších vodních cest – Kaledonským kanálem s Falkirk Wheel, jediným rotačním lodním výtahem na světě. Charakteristickou atmosférou oplývá bezpochyby také tajuplné jezero Loch Ness, k němuž se váže legenda o příšeře Nessie, jež se traduje již od 6. století. Počíhat na ni můžete například ze starobylé zříceniny Urquhart Castle, která stojí na pobřeží.

Objevte architektonické poklady a skotský Václavák

Univerzitní město Edinburgh je hlavním městem Skotska. Ročně ho navštíví až 13 milionů turistů. 

Ani milovníci krásných staveb ve Skotsku nepřijdou zkrátka. Architektonickou perlou je hlavní město Edinburgh, které je od roku 1995 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Stejně jako většina velkoměst, i skotská metropole se dělí na Staré a Nové město. Dominantou je pak turistická třída Royal Mile, vedoucí od Edinburského hradu k Holyrood paláci. Jelikož ji téměř po celé délce lemují rozličné obchody a krámky, není divu, že dostala přezdívku skotský Václavák.

Kromě ní Edinburgh skrývá i další architektonické památky, jako Panský dům z 18. století, kontroverzní budovu Skotského parlamentu, fontánu Witche’s Fountain ve stylu art nouveau, promenádu Esplanade nebo turisticky oblíbený Cannonball House, v jehož stěně je viditelně zaklíněná špatně vypálená dělová koule.

Několikrát ročně pak hlavní město oživí pestrobarevné festivaly. Mezi nejoblíbenější patří srpnový oficiální The Royal Edinburgh Military Tatoo, při němž do ulic vyrazí zástupy vojenských bubeníků, armádních kapel a ozbrojených sil.