TRAVELNEWS.CZ

Evropa Evropa Dovolená, která je šetrná k přírodě

Dovolená, která je šetrná k přírodě

burg

Lidé hlavně z velkých měst, ne zřídka zamořených smogem, se vracejí ve svých volných chvílích k přirozenějšímu, ekologičtějšímu a méně hektickému trávení své volného času. Často do přírody a bezprostřední blízkosti zvířat, kde mohou nerušeně odpočívat. Na farmách sdružení Roter Hahn je možné nalézt vytoužený klid a odpočinek v souladu s přírodou. 

Více než 100 farem, které jsou součástí organizace Roter Hahn, je energeticky soběstačných a nabízí hostům dovolenou ve zdravém a ekologickém prostředí. Zvláště nově vybudované biostatky jsou z hlediska energetické účinnosti a ochrany životního prostředí na vysoké úrovni: speciální izolace, prodyšné stěny s biologickými povrchy, energie z fotovoltaických článků nebo dřevěných štěpů, ekologické zacházení s vodou nebo odpadové hospodářství.

Také samotné apartmány vynikají vysokou udržitelností: vybavení z přírodního kamene nebo z masivního dřeva, lůžkoviny ze 100% bavlny. Mnohé farmy nabízejí bezplatnou kyvadlovou dopravu na nejbližší autobusovou zastávku nebo vlakové nádraží, některé mají dokonce nabíjecí stanici pro elektromobily.

Perlou mezi ekologickými farmami v Jižním Tyrolsku je statek Sandwiesenhof ležící na slunečné straně údolí Etschtal. Z jabloňových sadů, které budovy obklopují, je nádherný výhled na okolní hory. Statek, který je zcela energeticky soběstačný, je zaměřený na pěstování mnoha druhů ovoce. Z jablek se vytváří čerstvé šťávy, cider či unikátní suchý jablečný sekt, z meruněk pak vynikající marmelády. Farma disponuje dvěma apartmány a nabízí nejvyšší komfort bydlení díky biologickým stavebním povrchům a vybavení nejvyšší kvality. V roce 2012 byl statek vyznamenán jako první klimatický statek v Itálii značkou kvality "KlimaHaus Welcome". 

Ale ekologické nemusejí být pouze nové farmy. Poblíž vesničky Andrian stojí v chráněném lese Andrianer Wald romantický hrad z 13. století Burg Wolfsthurn. Nabízí nádherné výhledy sahající od ovocných sadů údolí Etschtal až nahoru ke strmým kopcům Dolomit. V unikátním prostředí můžete s rodinou Barona Paula Kripp zažít přírodní styl života, půjčit si kola pro výlety do okolí nebo ochutnat domácí vína, produkty z ovoce či si utrhnout bylinky ze zahrádky.

Dovolenou v historickém prostředí si můžete užít také na statku v městečku Tscherms. Na farmě Obergluniger-Hof byly staré stavební prvky zrenovovány v souladu se stavebně-biologickými principy. Výsledkem jsou moderně zrenovované a velmi komfortně zařízené apartmány ve stylu Feng-Shui s vybranými doplňky a dřevěným nábytkem vyrobeným na míru. Na hosty zde čeká také vydatný snídaňový bufet složený z mnoha produktů ze statku, který je k dispozici v útulné světnici. Ze slunečné zahrady se navíc nabízí výhled na celé údolí Etschtal.

O značce kvality Roter Hahn

Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1 600 farem specializovaných na chov

dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality -  čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času. Návštěvníci si mohou vybrat od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2016 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva a půl milionu noclehů. Kromě ubytování na farmách provozuje sdružení Roter Hahn rodinné restaurace umístěné přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn (v češtině, němčině, angličtině, italštině a polštině) najdete zde: http://www.roterhahn.cz/cz/.