TRAVELNEWS.CZ

Evropa Evropa Botanická zahrada láká už pojedenácté 11. listopadu na mladá vína

Botanická zahrada láká už pojedenácté 11. listopadu na mladá vína

img 3925

Jestli letos svatý Martin přijede na pověstném bílém koni, nebudeme nejspíš navzdory předpovědím meteorologů do poslední chvíle tušit. Jisté naopak je, že na jeho svátek, v pátek 11. listopadu, dorazí do trojské botanické zahrady Svatomartinské víno. Milovníky mladého vína zve zahrada na slavnostní otevírání lahví tohoto svěžího moku od předních českých a moravských vinařů už pojedenácté.

„Tradice Svatomartinského vína sahá již do dob Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba, a tak bylo zvykem ochutnávat novou sklizeň. Slavil se konec prací na polích, v sadech a na vinicích a lidé se těšili na blížící se advent,“ přiblížil tradici Oldřich Vacek, ředitel Botanické zahrady Praha.

Návštěvníci zahrady mohou tuto tradici dodržet v pátek 11. listopadu od 11 hodin, kdy se ve Vinici sv. Kláry otevřou první Svatomartinské lahve ročníku 2016. Lidé budou moci ochutnat mladá vína od renomovaných českých a moravských vinařství Trávníček a Kořínek, Kovács, Lahofer, Kubík, Michlovský a mělnického vinařství Kraus.

A na co se mohou těšit návštěvníkovy chuťové pohárky? „Ve Svatomartinských vínech se často vyskytuje zbytkový oxid uhličitý, takže jemně perlí na jazyku, bývají svěží, ovocitá, lehká a převažuje v nich primární aroma jednotlivých odrůd. Zbytečně nad mladými víny ale nehloubejte. Svatomartinská vína jsou nekomplikovaná a radostná záležitost. Slavíme přece, že úroda je už bezpečně pod střechou,“ vysvětluje Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára v trojské botanické zahradě.

Botanická zahrada, vzhledem k malé produkci vinice sv. Kláry, vlastní mladá vína nevyrábí, ale tradici otevírání prvních vín dodržuje již od roku 2006.

Se skleničkou v ruce si mohou návštěvníci projít venkovní expozice zahrady, které jsou od prvního listopadu přístupné zdarma. A pokud se budou potřebovat ohřát nebo se pokochat dalšími přírodními unikáty z rostlinné říše, mohou zavítat do skleníku Fata Morgana. Otevřeno je do 16 hodin.

Se Svatomartinským vínem je v našich krajích neodmyslitelně spojená také svatomartinská husa. Podle jedné legendy husy pykají na pekáči za to, že svatého Martina, někdejšího biskupa, rušily při kázání. Druhá legenda praví, že se svatý Martin před svou volbou biskupem ze skromnosti skrýval v husníku, ale husy ho svým hejkáním prozradily. Pravdě nejblíže je asi fakt, že v polovině listopadu už se naši předkové pomalu chystali na advent a s ním spojený půst, takže otevírání Svatomartinského vína s radostí využili jako poslední příležitost oddat se ještě před Vánoci hodování a založili zvyk péct na svatého Martina husu, tradičně doplněnou knedlíky a červeným zelím.

„K huse se hodí nejlépe červená Svatomartinská vína z odrůd Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal, mladá bílá a růžová vína zase skvěle doplní jemnější úpravy ryb s bílým masem nebo tučnější sýrové pokrmy,“ doporučuje Eliška Muchnová.