TRAVELNEWS.CZ

Wellness Wellness Vřídlo, hlavní karlovarský pramen

Vřídlo, hlavní karlovarský pramen

8

Karlovy Vary jsou bezesporu výjimečnými lázněmi, neobyčejnou turistickou destinací a mají ,,genius loci". V dějinách zažili vzestupy i slabší období. Vždy však byly samy o sobě pojmem a synonymem exkluzivity, kvality a mysticismu kolem zdraví. Především rituál pití vody z nejznámějšího pramene Vřídla má nezpochybnitelné účinky.

Vřídlo je hlavním karlovarským pramenem, jehož teplota dosahuje 73 °C a tryská do výše 12 metrů. Každou minutu vytryskne na zemský povrch 2 000 l vody. Představíme-li si Vřídlo jako kmen stromu, ostatní prameny jsou větvemi tohoto stromu. Už několikrát v minulosti se ukázalo, že některá zřídla se někdy ztratila a znovu objevila. Karlovarská voda je přírodní iontový roztok obsahující rozpuštěný oxid uhličitý.

Hlavními rozpuštěnými látkami jsou sodík, vápník, draslík, hořčík a dále síran, chlorid a mnoho dalších minerálních látek v malých až stopových množstvích. Celkový obsah minerálních látek je cca 6,4 g/1 l a obsah CO₂ mezi 560 - 980 mg v litru.

Karlovarské prameny se chemickým složením liší jen nepatrně, zvláště ve stopových prvcích. Liší se hlavně teplotou a množstvím plynného oxidu uhličitého. Zvláště teplota pramenů má vliv na množství rozpuštěných minerálů. Chladné prameny (pod 50 °C) mají spíše průjmový účinek, teplejší naopak. Kromě Vřídla jsou ve Varech i tyto prameny: Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen, Horní zámecký pramen, Tržní pramen, Mlýnský pramen, Rusalčin pramen, Pramen knížete Václava I., Pramen knížete Václava II., Libušin pramen, Skalní pramen, Pramen Svobody, Sadový pramen, Pramen Štěpánka, Pramen Hadí.

Přírodní léčebný zdroj minerální vody se používá k léčbě onemocnění zažívacího traktu, poruchy výměny látkové (cukrovka, vyšší hladina tuků v krvi, dna). Teplé prameny se využívají k pitné kúře, ke koupelím a k výplachům.

Kromě klasických léčebných pobytů jsou k dispozici také vánoční, silvestrovské, velikonoční, nebo několikadenní relaxační a regenerační pobyty. Programy oslovují všechny věkové kategorie. Víkendové wellness pobyty nabízejí skvělé možnosti odpočinku i aktivního strávení volného času - plavání v relaxačním bazénu, zahřátí v saunovém koutku a zchlazení v ledové komoře nebo sprchových chrličích.

Léčebné procedury spočívají především v koupelích, masážích, elektroléčbě, světloléčbě a zábalech. Z masáží je v nabídce klasická masáž částečná, reflexní masáž, podvodní masáž. Elektroléčbu a fyziatrické výkony zastupují - diadynamik, diathermie, endo vaco, ultrazvuk, VAS-07, magnetoterapie. Světloléčbu - biolampa, laserová terapie, solux. Klienti mají k dispozici i tepelné procedury - parafín, parafango, jednorázové rašelinové zábaly, rašelinový zábal klasický, kryoterapie, zábalová vana Haslauer.