Top Hotely Top Hotely Wine Management na cestě stát se předním evropským fondem pro investiční alkohol

Wine Management na cestě stát se předním evropským fondem pro investiční alkohol

0dskxslppymwu19mrairgzxqlzyhdwtermws arbzjx9wdyhjrnnu_-sgdslng3gjqqz7ja

Fond Wine Management zaznamenal loni další úspěšný rok, navzdory nepříznivé ekonomické situaci. Nebo možná právě proto: v dobách poklesu akciových trhů a rostoucí inflace totiž investoři rádi sahají po reálných aktivech, jakými jsou luxusní whisky a víno. Počet akcionářů fondu dále rostl a nyní čítá 266 investorů.

Loňský rok se nesl ve znamení intenzivních nákupů, kdy se významně rozrostla zejména kolekce vín tvořící hlavní část hodnoty portfolia. Wine Management pokračoval v nastavené strategii investic do vína z klíčových oblastí, jako jsou Burgundsko, Bordeaux a Champagne. K 31. 12. 2022 fond držel 32 764 lahví vín v hodnotě 276 milionů Kč (bez DPH). Ke stejnému datu bylo portfolio whisky o 751 lahvích oceněno na 22 milionů korun (bez DPH).

Za rok 2022 se portfolio fondu zhodnotilo o 13,49 %, za čtvrtý kvartál činil nárůst 2,40 %. Od doby založení fondu v roce 2018 pak hodnota vzrostla o 52,34 %.

Významnou posilou Wine Management se stal Erik Portanger, který v roli manažera portfolia dohlíží na výběr spolehlivých investičních vín. V oboru má 25 let zkušeností, přispívá do renomovaných publikací, jako jsou Decanter nebo The World of Fine Wine, a byl spoluzakladatelem úspěšného švýcarského fondu pro investiční vína, jehož aktiva nyní převyšují 30 milionů EUR.

„Wine Management se dynamicky rozvíjí a přestává být malou klubovou záležitostí milovníků ušlechtilých nápojů. Spolu s příchodem Erika Portangera a jeho mezinárodními zkušenostmi je nyní naší ambicí stát se předním evropským fondem pro investiční alkohol,“ říká Martin Kovář, zakladatel fondu Wine Management.

Fond loni investoval rovněž do rozšíření portfolia vzácných whisky a podařilo se mu získat několik unikátních lahví. Mezi nimi vynikají zejména ty z edice Royal Salute, nejluxusnější značky blendované skotské whisky, která vznikla jako projev úcty britské královně Alžbětě II.

„Díky osobním vazbám a kontaktům se daří získávat opravdové rarity, jejichž edice čítají velmi omezený počet kusů. Proto dnes Wine Management vlastní největší sbírku z této superluxusní kolekce v Česku. Její hodnota stále významně roste,“ říká Zdeněk Kortiš, odborný poradce Wine Management na stařené destiláty.

V létě 2022 tak fond získal například jednu lahev whisky Royal Salute Platinum Jubilee, která byla vyrobena u příležitosti 70. výročí panování Alžběty II. v edici o 147 lahvích. Nejnovější akvizicí je pak Royal Salute Coronation Edition Charles III. vytvořená k příležitosti korunovace nového britského krále Karla III.

Wine Management SICAV a.s. je fond kvalifikovaných investorů s licencí od České národní banky, jehož majitelem je Martin Kovář. Fond umožňuje movité klientele efektivně spoluvlastnit portfolio sestavené z investičních vín, destilátů, vinic, vinařství a palíren. Jde o spojení radosti z poznávání ušlechtilých alkoholických nápojů a dlouhodobého uchovávání hodnoty. V horizontu následujících 5 let má Wine Management v plánu zakoupit vlastní vinařství ve střední Evropě.