TRAVELNEWS.CZ

Svět Svět Vyjádření AČCKA k včerejší dohodě premiérů, realizace zájezdů do Maďarka částečně umožněna

Vyjádření AČCKA k včerejší dohodě premiérů, realizace zájezdů do Maďarka částečně umožněna

12aaa

 Kompromisní varianta dohodnutá včera premiéry obou zemí představuje vítaný posun oproti původnímu neprodyšnému uzavření hranic Maďarska pro české turisty. 

České cestovní kanceláře budou moci realizovat alespoň část plánovaných zájezdů a očekáváme také menší obavu zákazníků kupovat zájezdy do Maďarska, zejména pak do maďarských lázní v podzimních měsících, které představují pomyslný vrchol turistické sezóny do Maďarska.

 

Povinnost testů jako podmínka cesty je však administrativní a finanční překážkou. Je na rozhodnutí každé cestovní kanceláře, zda zájezdy bude realizovat s touto podmínkou a zda bude ve spolupráci s maďarskými partnery participovat na nákladech na test. Cílem AČCKA bylo dosáhnout plošné výjimky pro předem sjednané zájezdy bez jakýchkoliv restrikcí. Dohodnutou variantu vnímáme jako kompromisní. 

 

AČCKA v této souvislosti sděluje, že zavedení povinnosti testů pro vstup českých občanů do Maďarska není oprávněným důvodem pro odstoupení zákazníka od smlouvy o zájezdu bez povinnosti uhradit odstupné v souladu s uzavřenou smlouvou a všeobecnými smluvními podmínkami, ani nezakládá povinnost cestovní kanceláře participovat na nákladech na povinný test. Jedná se o skutečnost zcela mimo vůli pořadatele zájezdu a nemá na ni žádný vliv.

 

Roman Škrabánek

prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)