Svět Svět Turecko: požáry na jihozápadě

Turecko: požáry na jihozápadě

tee-7800

Dne 29. června 2024 propuklo v Turecku 44 rozsáhlých požárů lesních porostů a zemědělských území, nejvýrazněji v okresech Selcuk a Menderes v oblasti Izmiru. Do dopoledních hodin 30. června se podařilo tyto požáry dostat pod kontrolu. Aktuálně probíhá dohašování zbývajících několika požářišť.

Požár u města Milas v provincii Mugla je již pod kontrolou, stejně jako požár v oblasti Bursa (město Nilufer).

Dle tureckých úřadů momentálně nehrozí bezprostřední vážné ohrožení pro občany a návštěvníky Turecka. Je však třeba počítat s případnými krátkodobými výpadky služeb.

Vzhledem k pokračujícímu riziku vzniku požárů nebo jiných přírodních jevů doporučujeme českým občanům cestujícím do Turecka sledovat místní média a respektovat instrukce místních úřadů a bezpečnostních a záchranných složek, především pokud jde o případné evakuace a dopravní omezení. Stejně tak doporučujeme nepodléhat panice a řídit se pokyny delegátů cestovních kanceláří, tedy nejednat na vlastní pěst a samostatně.

Občanům nacházejícím se nebo plánujícím navštívit aktuálně zasažené oblasti doporučujeme, aby sledovali vývoj situace na webu Ministerstva zemědělství a lesnictví Turecké republiky nebo jeho účet na síti X s nejaktuálnějšími informacemi.

Dle vyjádření tureckých úřadů neexistují momentálně komplikace v dopravě. Dočasná menší dopravní omezení však aktuálně nelze vyloučit mezi městy Selcuk a Kusadasi. Zaznamenali jsme zpožďování letů mezi ČR a Izmirem související s požárem, nyní se situace normalizuje. Doporučujeme přesto sledovat aktuální časy odletů a příletů na webu letiště v Izmiru.

Případná omezení poskytování ubytovacích a turistických služeb v oblasti lze sledovat na webu Magistrátu města Izmir.

V případě potřeby konzulární asistence je v pracovní době možno se obrátit na Generální konzulát ČR v Istanbulu, mimo pracovní dobu pak v případě nouze na nouzovou linku: +420 222 420 222.

Všem cestovatelům silně doporučujeme registraci v systému DROZD.

MZV ČR upozorňuje, že dle dostupných informací existuje riziko podobných požárů v Řecku, Španělsku a na jihu Itálie.

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky