Svět Svět Komentář: Ekonomická krize v Turecku ceny letních zájezdů neovlivní. Turisté ale přesto mohou na dovolené ušetřit

Komentář: Ekonomická krize v Turecku ceny letních zájezdů neovlivní. Turisté ale přesto mohou na dovolené ušetřit

pckowoep-dypkozqxyrv53ey8-ko 3c-hra3kh-fdtrec3jar7q8xj1wpzopfdnghii_uni

Ekonomická krize v Turecku je horkým tématem posledních dní, které zajímá ekonomy a analytiky po celé Evropě. Mluví se o zdražování benzínu, zvýšení cel i dalších možných následcích aktuálního oslabení turecké liry. Ani oblast cestovního ruchu nezůstane situací v Turecku nepoznamenaná.

Vždyť právě Turecko zažívá u českých turistů obrovský boom a v létě patří mezi šestici nejoblíbenějších dovolenkových zemí. Oslabení turecké liry však na cenu zájezdů v letošní sezoně nebude mít velký vliv. Cestující ovšem mohou aktuální kurz využít k nákupu levného zboží.

Vyhrocené vztahy mezi Tureckem a USA, sankce a zvyšování cel, ale také rozhazovačná fiskální a měnová politika – to vše patří dle expertů k příčinám aktuální napjaté situace v Turecku. Zemi trápí vysoká inflace a přesto, že ji investoři prozatím neopouštějí, začínají být nervózní. Nejviditelnějším následkem ekonomické nepohody je pak výrazné oslabení liry vůči euru, dolaru i české koruně. Zatímco na konci června kurz dosahoval k pěti korunám, dnes Čechy jedna lira vyjde na 3,669 Kč.

Skokové zlevňování zájezdů nečekejte

Právě historicky nejvýhodnější kurz může cestovatele logicky vést k domněnce okamžitého zlevnění zájezdů do Turecka. Situace však není tak jednoduchá. Cestovní kanceláře totiž kapacity pro letní i podzimní zájezdy smlouvají s poskytovateli ubytování dlouho dopředu. Letos díky výrazně vyšší poptávce po dovolených v režimu First Minute i Last Minute navýšily české cestovní kanceláře kapacity ubytování zhruba o pětinu. Aby však turistům mohly dostupné ubytování zajistit, bylo třeba pokoje zamluvit s velkým předstihem. Smlouvání ubytovacích kapacit tak probíhalo za starých cenových podmínek. Platba většiny těchto kapacit navíc probíhá v eurech nebo dolarech.

Skokové zlevnění zájezdů do Turecka tak není možné a aktuální vývoj tamní krize by ceny zájezdů pro tento rok neměl výrazně ovlivnit. To, zda pád liry ovlivní ceny zájezdů pro příští sezonu, se jen těžko odhaduje. Ubytovací kapacity na příští léto se aktuálně začínají předjednávat a české cestovní kanceláře se jednoznačně budou snažit zasadit o to, aby se aktuální kurzy promítly do jejich ceny. Vzhledem k vážnosti krize však lze očekávat zdražení dalších komodit, které mají na konečnou cenu zájezdu pro zákazníka vliv – například pohonných hmot či letenek. Vývoj cen pro příští období se tudíž odhaduje velmi obtížně.

Nákupy o dovolené se nyní vyplatí

Čeští turisté ale přeci jen mohou při cestě do Turecka na stávající situaci vydělat. Kurz turecké liry vůči koruně je totiž aktuálně rekordně výhodný. Za stejný obnos peněz tak turista v Turecku nakoupí více zboží. I přes postupné zdražování potravin a služeb, které bude dle odhadů i nadále pokračovat, se tak nákupy v Turecku vyplatí více než v minulosti. V přepočtu levněji vyjdou Čechy potraviny, alkohol, látky, koření i případné fakultativní výlety, které lze sjednat na místě.

Turecko totiž nejen mezi českými turisty platí za nákupní ráj. Na místních trzích a krytých bazarech se dá sehnat rozmanité a kvalitní zboží za velmi výhodné ceny. Do Turecka se vyplatí vyrazit za nákupem starožitností, zlata, stříbra i měděného zboží, v případě nákupu drahých kovů je ale nutné vždy požadovat certifikát pravosti. Turečtí obchodníci jsou vyhlášení také kvalitními koberci nebo výrobky z kůže a bavlny. Populárním suvenýrem jsou dále vodní dýmky či modrá oka, která jsou oblíbeným symbolem Turecka. Smlouvání s místními obchodníky je navíc dovoleno a patří k místnímu koloritu.

Díky výhodnému kurzu a řečnickému umění se tak lze i při nákupu dražších položek dostat na zajímavou cenu.

Autorem komentáře je Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury