TRAVELNEWS.CZ

Svět Svět České nebe v prvním pololetí 201

České nebe v prvním pololetí 201

pr costabrava-13jul12

I letos roste mezi Čechy zájem o vyšší cestovní třídy a zvyšuje se průměrná cena letenky. Zelenou pak mají nevšední destinace.Na prodaných letenkách se z více než poloviny podílela firemní klientela a právě v tomto segmentu dochází každý rok k výraznému růstu.

Od minulého roku začala po sedmi letech růst průměrná cena letenky. Zatímco v prvním pololetí roku 2018 si zákazníci pořídili letenku průměrně za 8.995 Kč, letos již za 9.380 Kč, tedy o 385 Kč více.

Pomyslným letošním rekordmanem se však v tomto ohledu stala letenka za téměř 450 tisíc. Jednalo se o zpáteční letenku v první třídě na trase San Francisco – Praha. Objednávka byla přijata na poslední chvíli. Naopak nejlevnější letenku ulovil cestující z Berlína do Brna, stála jen 325 Kč.

Žebříčku oblíbenosti mezi evropskými destinacemi již tradičně vévodí Paříž. Druhé a třetí místo obsadily Londýn a Amsterdam, čtvrté potom Brusel. Z dálkových destinací si první příčku drží New York, za ním Dubaj a Bangkok. Pomyslným skokanem tohoto pololetí se stala Gruzie, kterou Češi nejčastěji poznávají v rámci organizovaných zájezdů, ale i individuálních cest.

Rostoucí trend o nevšední destinace bude nejspíš pokračovat i během letní sezóny. „Vzhledem k uzemnění Boeingů Maxů se může stát, že klasické CK budou mít na léto omezenou nabídku v rámci prodejů zájezdů na poslední chvíli nebo budou ceny vysoké. Je tak možné, že klienti využijí cenově výhodné nabídky letenek do exotických míst, kam v létě Češi masově nelétají. Třeba takové Thajsko je skvělá volba i o letních prázdninách,“ říká odborník na castování Bohumil Trejbal.