Svět Svět České cestovky pořádají konferenci ve Slovinsku, které láká svým rozmanitým potenciálem

České cestovky pořádají konferenci ve Slovinsku, které láká svým rozmanitým potenciálem

0die-donau-im-blick-weinherbst-in-der-wachau--niederoesterreich-werbung--o.2608975

Profesní sdružení cestovních kanceláří a cestovních agentur v ČR organizuje – v letošním roce již druhé – zasedání svých členů v zahraničí. 68 reprezentantů z řad českých cestovních kanceláří a agentur se zítřejším dnem vypraví do nejzelenější země EU, Slovinské republiky. 55. konference AČCKA se koná ve dnech 25.11.-28.11.2023 u Bledského jezera v hotelu Rikli Balance, patřícího do skupiny Sava Hotels, a dále v termálních lázních Thermana Laško.

Hlavními partnery akce tak jsou: Slovenska turistčina organizacija (STO) a její zastoupení v ČR Slovenija center, Sava Hotels & Resorts a Thermana Laško. Na poznávacím programu se dále podílejí města Bled, Radovljica a Celje a destinace Julské Alpy. Slovinsko již nepatří pouze mezi tranzitní země Evropy, ale naopak jej každoročně vyhledává pro svou dovolenou rostoucí počty Čechů. Destinace je atraktivní pro svůj rozmanitý potenciál, zejména z pohledu geografie. Nalezneme zde Alpy pro letní i zimní outdoorové radovánky, překrásná lesní pásma s jezery v pahorkatinách ideálních pro pěší turistiku a cykloturistiku či krasové jeskyně pro poznávání. Za účelem gastronomie a vinařské turistiky budou zájemci ve Slovinsku spokojeni s množstvím vinařských oblastí a mořské pobřeží, dlouhé sice jen necelých 47 km, umožňuje pohodu a relax na pláži. Slovinsko nabízí velké množství termálních lázní pro zdravotní, volnočasovou i rodinnou relaxaci.

Z oblasti městské turistiky pak v zájmu vévodí města Lublaň, Piraň, Bled, Maribor, Celje či Ptuj. Delegace českých majitelů a vrcholných manažerů cestovních kanceláří a agentur dorazí přímým autobusovým spojem z Prahy a Brna na 3denní akci, jež obsahuje odborný program s informacemi o legislativních výzvách zasahujících do činnosti CK/CA, připravovaných projektech asociace a tématu udržitelnosti v cestovním ruchu. Slovinsko se v posledních letech dostává do pozornosti světových médií, díky svému aktivnímu přístupu právě k udržitelnosti cestovního ruchu a špičkové gastronomii. Například National Geographic zařadil Slovinsko pro rok 2023 mezi 25 inspirativních zemí světa v kategorii přírodního prostředí.

Roman Škrabánek, prezident AČCKA a majitel cestovní kanceláře s rozsáhlou nabídkou lázeňských a poznávacích zájezdů ve Slovinsku, potvrdil rostoucí zájem ze strany českých turistů o tuto destinaci. „Čeští turisté preferují pro svou dovolenou destinace s dojezdovou vzdáleností z ČR a jsem velmi potěšen, že právě ve Slovinsku obsazují 5. příčku v počtu příjezdů i přenocování.“ Michal Kůra, ředitel Slovenija center, zastoupení STO v České republice, doplňuje: „Těší nás každoroční nárůst spokojených českých turistů, kteří přijíždějí objevovat turistické cíle a užívají si krásnou slovinskou přírodu, památky, lázně, gastronomii i mořské pobřeží. Přibývá i CK, které nabízejí pro své klienty zájezdy do Slovinska. Jsme potěšeni, že můžeme pro AČCKA připravit tuto akci a při workshopu se slovinskými partnery jim i umožnit rozšířit jejich aktivity a nabídku ve Slovinsku“. Cestovní ruch Česká republika – Slovinsko Slovinsko má vynikající středoevropskou polohu a svou vzdáleností je snadno dostupné z České republiky pozemní dopravou.

Na svém území o velikosti přibližně Moravy jedinečně kombinuje 4 geografické světy - Alpské podnebí s podnebím Středozemního moře, oblast Krasu a Panonskou nížinu. V loňském roce docílilo Slovinsko necelých 6 mil. příjezdů z celého světa s průměrnou délkou pobytu 2,7 nocí a denní útratou 187 EUR na osobu. Podílem na HDP tak zaujímá cestovní ruch ve Slovinsku 9,2 %. Z pohledu přenocování i příjezdů Češi obsadili za rok 2022 pátou příčku s celkovým počtem 569 tis. nocí, což bylo o 72 % více oproti r. 2021, a celkovým počtem příjezdů 208 tis. osob.