Styl Styl Víkendový tip z pivovaru Velké Popovice: Tomáš Klus, Monkey Business, Wohnout, Brutus a YoYo Band 8. června na Dni Kozla

Víkendový tip z pivovaru Velké Popovice: Tomáš Klus, Monkey Business, Wohnout, Brutus a YoYo Band 8. června na Dni Kozla

vstava pro vechny smysly 2018 6

Na letošním 29. ročníku Dne Kozla vyvrcholí oslavy 150. výročí založení pivovaru ve Velkých Popovicích. Mezi gratulanty budou také Tomáš Klus, Monkey Business, Wohnout, Brutus a YoYo Band. Na stagi v areálu pivovaru bude živá hudba v jejich podání znít od 12 do 21 hodin. Vstup na Den Kozla je zdarma.

Na zdraví a další úspěšná léta velkopopovického pivovaru se bude připíjet pivním speciálem Kozel Majstrštyk. Zdejší sládci na počest 150. výročí uvařili limitovanou edici spodně kvašeného polotmavého ležáku (25 EBC) o stupňovitosti 13 % a obsahu alkoholu 5,3 % obj. a hořkostí 35 IBU. „Díky plnému sladovému tělu, karamelovým tónům a jemné hořkosti nabízí Kozel Majstrštyk výjimečný chuťový zážitek,“ říká Milan Bittner, hlavní sládek velkopopovického pivovaru. Kozel Majstrštyk bude k dostání na Dni Kozla a už během května si ho mohou lidé vychutnat ve zhruba tisícovce hospod a restaurací v Česku v rámci Volby sládků.

Výroční pivo Kozel Majstrštyk bude dostupné také při degustaci na trase speciální prohlídky, kterou u příležitosti letošních oslav mohou lidé navštívit od května do konce turistické sezony. Kromě varny, ležáckých sklepů nebo symbolu pivovaru, živého kozla Oldy, uvidí i jedinečnou výstavu představující vývoj etiket piva Kozel.

K dobrému pivu patří dobré jídlo – na Dni Kozla bude na výběr z tradiční klasiky, jako jsou klobásy či masa na grilu, i z vegetariánského občerstvení.

Den Kozla 2024 nabídne nejen známými jmény nabitý line-up, pivní speciál, vydatné občerstvení, speciální prohlídky, ale také Kozlí expres! Retro motoráček vyjede z Hlavního nádraží v Praze do Velkých Popovic v 10:05, během dne bude pendlovat mezi Velkými Popovicemi a Stránčicemi a večer ve 21:50 se i s návštěvníky vydá na cestu zpět do Prahy.

Výročí 150 let od založení pivovaru připomene tematická publikace a kolekce oblečení a upomínkových předmětů. Vše bude v prodeji v Kozlím obchůdku přímo v pivovaru Velké Popovice.

· Ve Velkých Popovicích se vařilo pivo nejméně od 16. století. Vznik současného velkopopovického pivovaru inicioval František Ringhoffer II. (1817–1873), významný průmyslník, podnikatel, politik, starosta Smíchova a poslanec Českého zemského sněmu. Do dnešních dnů se z rozsáhlého komplexu Ringhofferových závodů zachoval pouze pivovar Velké Popovice. Je jediným výrobním závodem rodiny Ringhofferů, který nepřetržitě vyrábí svůj produkt od založení v roce 1874 až do současnosti.

· První várka piva byla v Ringhofferově pivovaru uvařena 15. prosince 1874. Velkopopovické pivo se postupně rozšířilo po celé zemi a s rostoucím odbytem se rozrůstal i samotný pivovar.

· Kde se vzal ikonicky kozel v jeho názvu a na etiketě? Legenda praví, že obrazová podoba kozla je dílem potulného francouzského malíře. Skutečnost je však prozaičtější – výraz „kozel“ byl v Čechách v minulosti běžně užíván pro silné černé pivo, právě takové, jaké vařili ve Velkých Popovicích. Zřejmě nejstarší vyobrazení kozla se objevilo přibližně v roce 1910 na reklamní tabuli pivovaru s nápisem „Velko-Popovický KOZEL“.

· Velkopopovický pivovar je součástí Plzeňského Prazdroje. S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.