Styl Styl Čeká nás prázdninový cestovatelský víkend číslo jedna. Počty odjezdů na dovolené narostou až čtyřnásobně a lidé vyrazí na cesty i z dalších důvodů

Čeká nás prázdninový cestovatelský víkend číslo jedna. Počty odjezdů na dovolené narostou až čtyřnásobně a lidé vyrazí na cesty i z dalších důvodů

griesserhof n

V pátek dopoledne dostanou děti vysvědčení a nastane cestovatelské období, které se intenzitou odjezdů řadí na přední místa v roce. Až o 400 % narostou počty odjezdů dovolenkářů ve srovnání s předchozími víkendy v červnu. Poptávku po cestování však první prázdninový víkend umocňuje v Česku několik dalších faktorů. První červencový týden má o jeden pracovní den méně a toho lidé s oblibou využívají, aby vyrazili někam na prodloužený víkend nebo za rodinou. Také Slováci, Poláci a další cizinci, kteří u nás dlouhodobě pracují, proto ve velkém pojedou domů. Když k tomu připočítáme různé kulturní akce, včetně filmového festivalu v Karlových Varech, bude v dopravních prostředcích i na silnicích plno.

„Obrovský nárůst je vidět například u odjezdů na dovolenou do Chorvatska. Počty rekreantů, kteří míří k Jadranu, narostou tento pátek skokově až na čtyřnásobek. Navíc ve srovnání s loňským rokem je zájem o dovolenou v Chorvatsku zatím přibližně o 10 % vyšší. Očekáváme, že jako každý rok bude celkový počet českých turistů v Chorvatsku atakovat milionovou hodnotu,“ říká Blanka Hrubá, výkonná ředitelka cestovní kanceláře..


Řada z nich přitom letos pojede vlastním autem, a to i z toho důvodu, že oproti předchozím letům není mezi Českem a Chorvatskem přímé vlakové spojení. Při cestě autem do Chorvatska musí mít český řidič platný řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozidla a doklad o zaplacení pojištění o zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, tzv. zelenou kartu.

 

Na nákupy v Chorvatsku stejně jako v Česku

Pro nákupy potravin a dalších základních potřeb platí v Chorvatsku podobné zvyklosti jako v Česku. A ani cenové rozdíly nejsou velké. Záleží samozřejmě na tom, kde nákup probíhá. Nejvýhodnější je nákup zboží v akci, a to jak u nadnárodních, tak u domácích obchodních řetězců.


Z lokálních chorvatských řetězců stojí za zmínku obchodní řetězec Konzum (konzum.hr) s desítkami obchodů po celém pobřeží i v dalších lokalitách Chorvatska a také řetězec Plodine (plodine.hr). Oba mají na stránkách vždy zveřejněné cenové akce a mají také širokou nabídku čerstvých potravin. Kromě toho jsou v Chorvatsku běžně přítomné nadnárodní řetězce, jako jsou Lidl či Kaufland. Také ony na svých webových stránkách inzerují akční nabídky a ceny se příliš neliší od ČR. Vedle toho je v Chorvatsku poměrně hodně rozšířen i místní obchodní řetězec STUDENAC. Své obchody má i v turistických centrech nebo na nádražích. Jeho ceny jsou nicméně o něco vyšší, což je podobné jako například u českých večerek a menších samoobsluh v centrech měst.

 

Na data místní datová SIM karta

Pro ty, kdo chtějí být on-line a nebýt vázáni na dostupnost wifi, se rozhodně vyplatí pořídit si chorvatskou datovou kartu. Cena datové SIM karty je velmi příznivá. Stojí většinou necelých 10 EUR, nabízí stovky GB datového připojení a nevyžaduje žádnou registraci. Dá se jednoduše pořídit v novinovém stánku a stačí ji pouze dát do mobilního zařízení, například jako druhou SIM kartu do mobilního telefonu, a de facto ihned si užívat takřka neomezeného přístupu k internetu kdekoli, tedy i na pláži.

 

Dálniční známky lze koupit i online, ale pozor na začátek a délku platnosti

Pro průjezd Slovenskem, Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem je nutné si zakoupit dálniční známku. Pořídit se dají předem ve směnárnách, na čerpacích stanicích nebo v auto-moto klubech po celé České republice. V prodeji jsou také na čerpacích stanicích před úseky dálnic v daných státech. Ve Slovinsku (dars.si), na Slovensku (eznamka.sk), v Maďarsku (ematrica.nemzetiutdij.hu) i v Rakousku (asfinag.at) je možné koupit dálniční známku také on-line. Dávejte nicméně pozor na lhůty a délku platnosti. Například jednodenní známka platí v daný kalendářní den a nikoli 24 hodin od zakoupení.

„Nákup dálničních známek nebo mýtného do tunelů online se vyplatí. Vyhnete se díky tomu frontám na benzínkách před dálnicemi a u mýtných bran. Třeba v Chorvatsku to ale nejde. Proto pokud musíte například kvůli začátku pobytu cestovat v pátek v noci a během soboty, je třeba počítat se silným provozem a čekáním právě před mýtnicemi.  Za prázdninovými zážitky na Jadran totiž jede stejným směrem a po stejných komunikací nejvíce turistů. A to nejen z Česka, ale i z dalších zemí, jako je Slovensko, Maďarsko, Německo, či Rakousko,“ uzavírá Lenka Laus.