Evropa Evropa Francie: doporučení na cesty v souvislosti s Olympijskými a Paralympijskými hrami 2024

Francie: doporučení na cesty v souvislosti s Olympijskými a Paralympijskými hrami 2024

xgd0yuz9zya6lyfss1rwbrgtcin9w7j1jipq oxurvyks_4cgbvgmolrjnvuxtbny-k88zu

 Olympijské hry a paralympijské hry se uskuteční ve dnech 26. července – 11. srpna a 28. srpna – 8. září 2024. LOH se uskuteční po celé Francii, avšak zahájení a velká část sportovních událostí budou probíhat v Paříži a blízkém okolí. Celkově se očekává příjezd 16 milionů návštěvníků na dva hlavní týdny OH.

Jedná se o mimořádnou bezpečnostní a logistickou výzvu pro Francii. Návštěvníkům doporučujeme pečlivou přípravu své cesty předem. Ve Francii bude i nadále platit nejvyšší bezpečnostní stupeň a země bude rozdělena do bezpečnostních zón s regulovaným vstupem, zejména motoristů. Diváci budou před vstupem rovněž kontrolováni. V období přípravy a v den zahájení OH, tj. od 18. do 26. července, bude platit přísnější režim pohybu podél řeky Seiny.

Konzulární činnost pro pomoc v nouzi bude na období první části OH (do 11. srpna) posílena, a její zástupce budete moci kontaktovat jak na adrese velvyslanectví v Avenue Charles Floquet č. 15 v blízkosti Eiffelovy věže (Paris 7), tak na Rue Bonaparte č. 18 v blízkosti Louvru (Paris 6). Otevírací hodiny pro konzulární pomoc budou každý pracovní den od 9:00 do 17:30 hod. Telefonní linky k dispozici: 0033/144320216 (nebo linky 203/207/208/210) a linka na velvyslanectví 0033/140651301Po této době se v nouzi můžete obracet na číslo konzulární pohotovosti +420 222 420 222.

Po celou dobu OH bude i nadále platit nejvyšší bezpečnostní stupeň tzv. „Vigipirate: urgence attentat“, neboli urgentní hrozba teroristických útoků. Turistům zejména doporučujeme hlídat si pečlivě svá zavazadla, protože jakékoli zavazadlo bez dozoru bude nahlášeno, zóna vyklizena a uzavřena do dalšího rozhodnutí, MHD až na hodinu pozastavena. Doporučujeme zvýšenou obezřetnost vůči jakémukoli neobvyklému chování či události ve vašem okolí. Připomínáme, že v poslední době se rozmohly individuální útoky nožem vůči kolemjdoucím.

Pokud se osoba stane svědkem teroristického útoku, musí se snažit utéci, ukrýt, varovat ostatní. Je nutné ztišit mobilní telefon (včetně vibrací), ale nevypínat ho. Jakmile je to možné, je třeba ihned volat policii na čísle 112 nebo 17 (při útoku ve vlaku či metru lze použít číslo 3117 nebo poslat SMS zprávu na 31 177). Podezření na radikalizovanou osobu se má oznámit na čísle 0800-005-696 (funguje zdarma).

Olympijské hry budou probíhat u osmi významných pařížských monumentů, zahájení je plánováno na řece Seině (pro lepší orientaci uvádíme názvy v originále, přikládáme mapu):

Grand Palais, Place de la Concorde, Pont d’Iéna, Jardin des Tuileries, Pont de la Concorde, Pont Alexandre III a Esplanade des Invalides, ale také vzdálenější Parc du Domaine National de Versailles et de Trianon (78), La Grande Nef de l’Île-des-Vannes à l’Île-Saint-Denis (93), kde budou probíhat tréninky. Na ceremonii zahájení a ukončení budou výrazně zapojeny (a tudíž zabezpečeny) Tour Eiffel, Palais de Chaillot, Porte de Mérantais ve Versailles a Stade de France.

Další města OH: Nantes, Châteauroux, Bordeaux, Marseille, Nice, Saint-Étienne, Lyon, Lille Métropole a ostrov Tahiti.

Pro sportovní informace viz zde.

Český dům pro OH v Paříži – zde.

Ve dnech 14.-15. července dojde v Paříži k bezpečnostním opatřením pro zajištění přenosu olympijského ohně (přikládáme mapu).

Paříž a rovněž okolí her v jiných městech bude rozděleno na barevně označené zóny s různým stupněm omezení vstupu (viz příloha).

Chodci a cyklisté se budou moci dostat prakticky všude, ale do šedé zóny, tj. místa konání soutěží, pouze se vstupenkou či akreditací. Mohou se pouze setkat s dočasným omezením pohybu v případě průběhu maratonu, cyklistického závodu, zahajovací ceremonie apod. Diváci vstupující do šedé zóny musí počítat s kontrolami a prohlídkou zavazadel.

Veřejná kola (Vélib´, Lime a další) mají zůstat k dispozici uživatelům po celou dobu OH.

Šedá zóna a okolo ní černá zóna – zóna vlastního průběhu her a soutěží, před níž je okruh zvýšené kontroly a prohlídek. Tato zóna se aktivuje 1,5 hodiny před první soutěží a bude ukončena 1 hodinu po poslední soutěži. Šedá zóna bude v období od 18. do 26. července rovněž v pásmu podél řeky po dobu 24 hodin denně. Kdokoliv zde bude ubytován nebo bude muset z nějakého důvodu šedou zónu navštívit, musí se prokázat QR kódem v mobilním telefonu, o nějž si požádal na prefektuře – odkaz online zdeQR kód bude nutný již 8 dní před zahájením her, tj. od 18. července. Týká se všech osob od 13 let věku. Jsou požadovány základní údaje o osobě, fotografie (pozor, nemá být stejná jako fotografie na vašem dokladu), platný doklad a zdůvodnění – například rezervace hotelu, muzea). Osoba by měla být následně prověřena Ministerstvem vnitra Francie.

V červené zóně bude výrazně omezen pohyb motorových vozidel. Vozidla musí mít zvláštní povolení ke vstupu (akreditace pro OH) nebo se řidiči s vozidly musí včas nahlásit a získat QR kód. QR kód je udělován přes zvláštní webové stránky pařížské prefektury. QR kód bude nutný již 8 dní před zahájením her.

Činnost obchodů a restaurací by v rámci možností neměla být v červené zóně dotčena. Přístup pěších, jízdních kol a koloběžek zůstává umožněn. Vjezd vozů taxi bude umožněn pouze pro autorizované osoby (s QR kódem). Turistické autobusy nebudou vpuštěny – budou mít určená místa vně této zóny. Rovněž auta osob a osoby s handicapem musí být registrovány. Je nutno počítat s kontrolami. Hotel s parkovacím místem – vstup do červené zóny bude povolen pouze s QR kódem a hotelovou rezervací. Vstup nebude možný, pokud se hotel nachází v zóně soutěží nebo zahájení.

Pro diváky se sníženou pohyblivostí budou určena parkovací místa v blízkosti her a bude taktéž organizován jejich odvoz prostřednictvím minibusů. Toto bude ze strany organizátorů upřesněno později.

Do modré zóny bude vjezd motoristům povolen pouze s legitimním důvodem, pokud bude mít cestující oprávnění (potvrzení, pozvání atp.) Je nutno počítat s kontrolami. Bude prověřován motiv a cíl cesty. Touto zónou nebude dovoleno pouze bezdůvodně projíždět. Turistické autobusy zde budou vpuštěny a kontrolovány. Na hotelové parkování budete vpuštěni po kontrole a zdůvodnění, a pokud tam aktuálně nebude probíhat některá z OH událostí. Vozy taxi budou do zóny vpuštěny pouze s odůvodněním, nikoliv pouze pro zkrácení průjezdu.

Mapy zón - viz zde nebo interaktivní mapka zde.

ZÓNY a české zastoupení:

Konzulát v Rue Bonaparte č. 18, Paris 6 bude v červené zóně 8 dní předem a v den zahájení OH, tj. od 18. do 26. července (prakticky se nachází na hranici šedé a červené zóny; blok budov včetně konzulátu až po Rue Jacob je v nejstřeženějším pásmu, zatímco vstup z ulice na č. 18, sídle konzulátu, je v zóně červené). Pozor: konzulát v tomto období bude hůře přístupný z pravé strany řeky (nachází se zde např. Louvre, zahrady Touilleries, Orangerie, Place de Concorde nebo Notre Dame). Bude nutno jet oklikou, tj. nejlépe metrem č. 4 nebo 10 do čtvrti Saint Germaine. V tomto období doporučujeme v případě nutnosti (např. vystavení náhradního cestovního dokladu) dostavit se na velvyslanectví (Avenue Charles Floquet č. 15).

Dále bude konzulát v červené zóně v těchto dnech (cyklistické závody):

Středa 24. července (16:30-19:30 hod.)

Sobota 27. července (14:30-18:30 hod.)

Čtvrtek 1. srpna (16:00-18:00 hod.)

Pátek 2. srpna (14:00-16:00 hod.)

Sobota 3. srpna (11:00-18:15 hod.)

Neděle 4. srpna (14:00-18:45 hod.)

Velvyslanectví bude po celou dobu OH a příprav v červené zóně, tj. přístupné pouze chodcům a cyklistům.

Doprava:

Odhaduje se, že denně bude muset MHD odbavit o milion cestujících víc, než bývá obvyklé. Experti odhadují, že v blízkosti stadionu (metro RER) bude každou minutu odbavováno tisíc osob. Také jiné stanice očekávají velký nápor a čekací doba, tj. doba, než se dostanete do vozu metra, je ve významných přestupních uzlech odhadována na 15 minut a více (např. Gare du Nord, Les Halles atp.). Doplňujeme, že již nyní, i v běžném provozu, se ve špičce na některých přestupech lidem nedaří protlačit se do vozů, dochází k hromadění osob na nástupištích a souvisejícím potížím. Budou doporučovány vzdálenější zastávky, ať už z důvodu uzavírek některých z bezpečnostních důvodů, anebo z důvodu urychlení odbavení. Tyto zastávky jsou již nyní na pláncích ve vozech metra zvýrazněny. Je nutno počítat s dražší dopravou, ale také, z důvodů nejvyšší pohotovosti kvůli útokům, s náhlými uzavírkami kvůli např. opuštěnému zavazadlu (nebo vážnějším problémům). Každé zavazadlo bez dozoru zastaví dopravu přibližně na hodinu. Divákům her doporučujeme započít cestu s dostatečným předstihem.

Je nutno počítat rovněž s výrazným zdražením jízdenek MHD. Jízda metrem, autobusem či tramvají bude stát 4 € (místo 1,73 €). Do 19. července si lze na kartu Navigo liberté zakoupit max. 30 ks jízdenek za ještě příznivou cenu 1,73 €). Cesta RER či vlakem za Paříž bude stát 6 € (ale za karnet 10 jízd zaplatíte 48 €, tj. 4,80 € za jízdenku). Cesta RER na letiště by měla stát 16 € (místo 12 €).

Nejvíce zasažené linky MHD v Île-de-France:

 • Metro: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13 a 14
 • Tram: T3a a T3b
 • RER B, C a D
 • vlaky: linky J (směr Ermont Eaubonne), L (směr Versailles Rive Droite), N, P (směr Meaux) a U

Zavřené stanice metra (Champs-Elysées a Concorde):

 • Metro 1:
  • « Champs-Elysées – Clémenceau » – od 1. července do 21. září
  • « Concorde » a « Tuileries » – od 17. června do 21. září
 • Metro 8: « Concorde » – od 17. června do 21. září
 • Metro 12: « Concorde » – od 17. května do 21. září
 • Metro 13: « Champs-Elysées – Clémenceau » – od 1. července do 21. září

Zavřené tramvajové zastávky:

 • Tram T2: « Porte d'Issy » a « Porte de Versailles » – od 25. července do 11. srpna a od 29. srpna do 7. září
 • Tram T3a: « Porte de Versailles » – od 25. července do 11. srpna a od 29. srpna do 7. září
 • Tram T3b: « Colette Besson » – od 27. července do 10. srpna a od 29. srpna do 8. září

Věnujte pozornost informacím o uzavírkách stanic MHD a nádraží v Paříži (které a v kterých dnech budou uzavřeny).

Stávky: dopravní podnik v Paříži vyhlásil od 5. února do 9. září stávkovou pohotovost. Nelze vyloučit, že dojde k omezení počtu spojů a komplikacím v pařížské MHD, tedy v metru, RER a u autobusů.

Pro dopravu MHD v Paříži doporučujeme aplikaci Bonjour RATP, která vás informuje o trasách, ale i o uzavírkách či problémech v dopravě.

Místní ministerstvo dopravy doporučuje zvláštní webovou stránku ohledně nejaktuálnějších informací k uzavírkám, ale bez hledání nejvhodnější trasy (stránka však bohužel zatím ne vždy funguje). Na těchto stránkách lze zadat svou e-mailovou adresu a dostávat upozornění.

Jízdu autem do Paříže nedoporučujeme.

Krádeže:

Každý návštěvník musí počítat s mimořádně zvýšenou obezřetností vůči kapsářům či různým podvodníkům, kteří se také na OH připravují posílit své řady. Nejsnazším místem krádeží a útěku z místa činu je právě doprava, a to zejména při vystupování a nastupování do vozu; velké tlačenice a čekací doby tomu budou napomáhat. Dalšími místy jsou přirozená shromaždiště osob, ale také brasserie a zahrádky podniků, zvláště pokud si dámy zavěsí kabelku na opěradlo židle. Pro případ okradení mějte promyšlený plán B, tj. nemějte všechny dokumenty a platební karty na jednom místě, sepište si nejdůležitější kontakty pro případ pomoci včetně zablokování karty a celkově se připravte tak, abyste nezůstali bez prostředků. Krádež musíte nahlásit policii a nechat si vyhotovit kopii protokolu (oznámení); je nutno počítat s dlouhými čekacími lhůtami. Ze zkušeností doporučujeme také prohledat nejbližší okolí krádeže, odpadkové koše, keře, bankomaty či jiná místa, kam by mohly být vaše pro zloděje nepotřebné doklady odhozeny. Pokud nebudete mít doklad na cestu, dostavte se na některý z našich úřadů se 2 pasovými fotografiemi, kde vám za poplatek vystavíme náhradní cestovní doklad.

Konzulární služba bude vystavovat náhradní cestovní doklady k návratu do ČR v případě ztráty nebo odcizení občanského průkazu nebo cestovního pasu, dále umožní kontakt s příbuznými v ČR a vysvětlí možnosti zaslání peněz z ČR. Za náhradní cestovní doklad se hradí poplatek. Žadatel musí předložit 2 ks pasových fotografií.

Mimořádná konzulární služba v sídle Velvyslanectví ČR v Paříži bude v provozu během konání OH každý den od 8:30 do 13:00 hod. a od 14:00 do 17:00 hod. Pracovní doba sídla konzulárního úřadu v Rue Bonaparte č. 18 je od 8:30 do 17:00 hod.

Po pracovní době lze kontaktovat v závažných případech (např. ohrožení života) nouzovou linku konzulární pohotovosti +420 222 420 222. Na nouzové lince však nebude možno řešit případy dlouhodobého nedostatku finančních prostředků ani zajištění náhradního ubytování. Rovněž tak nelze řešit ztrátu či odcizení vstupenek na sportoviště, ani případné podvodné jednání ze strany poskytovatelů služeb.

V případě odcizení cestovních dokladů, peněz a dalších osobních věcí doporučujeme poškozenému nejdříve kontaktovat místní policii, osobně nebo na čísle 17, a nahlásit jí veškeré skutečnosti. Rovněž tak v případech podvodného jednání (nákup falešných vstupenek, neexistující ubytování) je třeba nejdříve kontaktovat policii.

Seznam policejních komisařství v Paříži - zde.

Francouzská policie je charakteristická svým nekompromisním postojem vůči komukoli, kdo překročí platné předpisy a nařízení, jejichž neznalost neomlouvá. Obhajování se frází typu „nikdo mě neinformoval“ je bezpředmětné. Vždy je třeba uposlechnout jejích pokynů a teprve následně je možno si v případě pochybení oficiálně stěžovat. Velvyslanectví nemá pravomoc zasahovat do činnosti místní policie. Rovněž tak poskytování informací je plně na uvážení policie.

Pro žádosti o odškodnění za nějakou újmu či stížnosti si lze vybrat ze seznamu právních zástupců, kteří hovoří česky a jsou zapsáni ve francouzské advokátní komoře.

Základní rady pro úspěšný pobyt ve Francii:

 • ostražitost a bdělost vůči svému okolí
 • vyhýbat se případným demonstracím
 • věnovat zvýšenou pozornost svým osobním věcem, nenechávat osobní doklady a peníze bez dozoru
 • zhotovit si kopie osobních a cestovních dokladů
 • cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem
 • pro případ onemocnění mít cestovní připojištění
 • nenosit veškerou hotovost při sobě
 • hlídat si platební karty
 • nepokládat mobilní telefony či kabelky na stoly ve stravovacích a zábavních zařízeních
 • vzhledem k varování zdravotnických úřadů ohledně šíření horečky dengue doporučujeme používat repelenty proti komárům

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky