TRAVELNEWS.CZ

Čechy a Slovensko Čechy a Slovensko Za vínem na Stezku korunami stromů v Krkonoších

Za vínem na Stezku korunami stromů v Krkonoších

dsc 2498

Máte rádi kvalitní víno a rádi byste ochutnali vína od českých, ale i zahraničních vinařů, a ještě si při tom užili krásy Krkonošského národního parku? Pak byste si určitě neměli nechat ujít návštěvu Vinné Stezky, která se bude konat 19. září na Stezce korunami stromů v Krkonoších.

Krkonošská Stezka korunami stromů vám v jeden speciální zářijový den nabídne nejen procházku od kořenů až ke korunám stromů. 19. září budete moci prozkoumávat krásné lesy, které se nacházejí v blízkosti Krkonošského národního parku, zdejší rostliny a živočichy, ale také chutě našich a zahraničních vín. Právě v sobotu 19. září se Stezka korunami stromů Krkonoše promění na Vinnou Stezku. Na trase o délce více jak 1500 m vás čekají četná překvapení, poučení, a právě ochutnávka domácích vín i vín z Německa, Rakouska, Slovinska a Slovenska, tedy ochutnávka zahraničních vín od partnerských Stezek korunami stromů.

A jaká vína vás čekají? Těšit se můžete na slovinská odrůdová vína jako je Fina Peina, Chardonnay, Sivi Pinot či Rumeni Muškat. Německo, které je jednou z tradičních vinařských zemí, nabídne svěží až pikatní, krásně pitelná vína. Za zmínku stojí určitě Klumpp Spätburgunder Qualitätswein trocken. Z Rakouska, kde díky studeným zimám a teplým létům vznikají velmi různorodá vína – živá, lehká, ale i monumentální, bohatá, se můžete těšit například na Dürnberg Riesling Falkenstein nebo Johan Topf Grüner Veltiner Strassertal. Nebudou chybět ani česká a slovenská vína. Na Stezku korunami stromů Krkonoše zavítají nová vinařství, která navazují na rodinné tradice, avšak jsou vedena moderně a s ohledem na trh a kvalitu.

Degustační skleničky a jednotlivé vzorky budou k zakoupení přímo na Stezce. Vinná Stezka bude probíhat od 14 do 17 hodin.

Více informací najdete na www.stezkakrkonose.cz

O Stezce

Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Jedná se o vyhlídkovou věž, která je vysoká 45 metrů. Na trase v celkové délce 1 511 metrů se vydáte od kořenů až ke korunám stromů. Na rozdíl od běžného výletu do lesa vám Stezka korunami stromů Krkonoše ukáže les z jiné perspektivy a jedinečná podzemní expozice vám nabídne možnost prostudovat mikrosvět půdy. Každý návštěvník se na informačních tabulích dozví o tom, co vlastně půda je a jak se pozná, že je půda živá.

Při stoupání do výšky 24 metrů vás čeká 40 skleněných cedulek s kukátky. Pohledem skrze ně se dozvíte zajímavosti o lese kolem vás. Kromě kukátkových cedulek jsou pro vás připraveny tři vyhlídky do lesa, kde zjistíte, jaká je rozdíl mezi „pěkným“ a „nepěkným“ lesem. Dozvíte se ale i o houbách a zvířatech,

která zde žijí. Nejen děti, ale i dospělí si mohou vyzkoušet, jaký je to pocit pohybovat se ve výšce 24 metrů a pod sebou mít zdánlivě nebezpečnou propast. Když vystoupáte na vrchol Stezky do výšky 45 metrů, budete si moci vychutnat výhledy do korun stromů smíšeného krkonošského lesa a do celé krajiny kolem. Cestu dolů si pak můžete zkrátit a urychlit tobogánem, jehož tubus o průměru jeden metr je dlouhý 80 metrů. Původně byl tobogán určen dětem, ale hojně jej využívají všichni návštěvníci, včetně seniorů. Zatím nejstaršímu jezdci na tobogánu bylo úctyhodných 85 let. Za pěkného počasí letíte v tobogánu rychlostí 30 km/h, za špatného počasí tobogánem sjet možné není. Rychlost, kterou byste (podpořeni napršenou vodou) jeli, by mohla dosáhnout totiž až 80 km/h.

Stezka je vhodná pro všechny ty, kdo se zajímají o českou přírodu, vyhledávají aktivní odpočinek, dobrodružství a rádi se dozví nové a zajímavé informace. Jelikož je Stezka v celé své délce bezbariérová, mohou ji navštívit i návštěvníci s hendikepem nebo rodiny s dětmi v kočárku.