TRAVELNEWS.CZ

Čechy a Slovensko Čechy a Slovensko Vláda schválila kompenzace pro skiareály

Vláda schválila kompenzace pro skiareály

0dskxslppymwu19mrairgzxqlzyhdwtermws arbzjx9wdyhjrnnu_-sgdslng3gjqqz7ja

Rozhodnutí vlády, která dnes schválila kompenzační program pro lyžařské areály, vítáme. Jsme rádi, že vláda vyslyšela naše argumenty o specifičnosti podnikání v tomto sezónním oboru a odsouhlasila speciální program určený provozovatelům skiareálů, na jehož přípravě jsme se jako Asociace podíleli. Lyžování má v Česku velkou tradici a podpora pro stovky středisek jim pomůže v jejich nelehké situaci.

Konec loňské zimy a dosavadní průběh letošní zimní sezóny je samozřejmě zásadně poznamenán opatřeními souvisejícími s epidemií koronaviru. Skiareály mohly být od loňského 13. března v provozu pouhých 9 dnů a to samozřejmě nestačí na to, aby byly schopny platit vysoké náklady na technické zasněžování, přípravu sjezdových tratí a fungování celých středisek. K tomu totiž náleží i vysoké splátky za úvěry a leasingy na drahé technologie lanovek, vleků, roleb, nebo zasněžovacích systémů. Proto jsme rádi, že nový kompenzační program je určen právě na pomoc s úhradou nákladů za období uzavření. Tato podpora je poskytována v souladu s pravidly pro veřejnou podporu jen do určité výše, a proto u některých provozovatelů nemusí být dostatečná. V každém případě ale pomůže částečně sanovat náklady mnoha střediskům a některá zachrání i od jejich krachu.

Skiareály mají ale samozřejmě zároveň velký zájem na tom, aby se znovu rozjely hned, jak to bude možné. Jsou připraveny zvládnout provoz i za přísných podmínek. Nízká sezóna v lednu, lyžování pouze pro rezidenty, nebo jednodenní návštěvníky k tomu totiž jsou dobrým předpokladem. Schopnost zajistit na sjezdovkách řád navíc prokázaly skiareály už před Vánocemi. Jakákoliv finanční podpora totiž nemůže být přínosnější, než příjmy z vlastního provozu. Lyžařské areály jsou pouze sezónní záležitostí a dlouhodobé omezení provozu v krátké sezóně je pro ně o to problematičtější.

Zároveň jsou provozovatelé lyžařských areálů připraveni adekvátním způsobem pomoci udržet pořádek v areálech a na sjezdovkách, které souvisí se zvýšenou návštěvností o víkendu. Kromě toho budou apelovat i na všechny další zainteresované tak, aby všichni přispěli k dodržování pravidel a ochraně zdraví na našich horách.

 

Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek