Čechy a Slovensko Čechy a Slovensko Nad Staroměstským náměstím v Praze se vznesou andělé

Nad Staroměstským náměstím v Praze se vznesou andělé

apfelstrudel

Návštěvníci největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze prožijí Andělské Vánoce. Sváteční atmosféru navodí dekorace s tématikou andělů, bohatě zdobený strom, který se bude pravidelně rozsvěcet na dvě hudební melodie, i vůně typických vánočních pochutin podávaných ze 100% BIO kompostovatelného nádobí.

Chybět nebude každodenní kulturní program na multifunkčním pódiu s řadou doprovodných projektů. Vánoční trhy začnou v sobotu 30. listopadu 2019 a potrvají do 6. ledna 2020.

Organizátorem největších vánočních trhů v České republice je již pošestnácté společnost Taiko. „Andělé patří odjakživa mezi symboly dobra a my jsme je proto letos vybrali, aby střežili v centru Prahy kouzlo Vánoc. Kromě důrazu na ekologii v podobě dalších investic do rozvoje projektu 100% BIO jsme letos zainvestovali i do průběžného posílení úklidu v okolí Staroměstského náměstí. Při výběru sortimentu preferujeme české produkty, dodavatele, značky a výrobky.

Viditelnou změnou prošly i všechny prodejní stánky na Staroměstském náměstí, které jsou nově vyhotoveny v kombinaci kovu a obkladů z přírodního dřeva. Poskytujeme výrazně větší prostor charitě a charitativnímu prodeji. Věříme, že inovací a novinek je na trzích tolik, že Vám na jejich prohlídku jedna návštěva rozhodně nebude stačit,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

Navýšení investic do ekologie a úklidu okolí trhů na Staroměstském náměstí

Vánoční trhy v centru Prahy pokračují v ekologickém projektu 100% BIO, a proto si i o letošních Vánocích budou moci všichni jejich hosté vychutnat veškeré pochutiny a nápoje ze 100% BIO kompostovatelného nádobí. „Přestože toto inovativní a ekologicky šetrné řešení přináší až desetkrát vyšší náklady na speciální ekologickou likvidaci odpadu, půjdeme i nadále touto cestou. Rozhodli jsme se v letošním roce navýšit o 50% množství odpadu, který je likvidován plně ekologicky v bioplynové stanici.

Pro představu – v loňském roce nás likvidace speciálního servisního materiálu stála více než 300 tisíc korun, letos se takto investovaná částka bude blížit půl milionu korun,“ upřesňuje Michal Navrátil, obchodní a komerční ředitel společnosti Taiko. Veškerý servírovací materiál ve 100% BIO kompostovatelném provedení zavedly největší Vánoční trhy od loňského roku. Na trzích budou opět umístěny speciální „chytré“ koše – BigBelly, které kromě možnosti třídění, zároveň odpad i průběžně lisují a výrazně snižují jeho výsledný objem.

Společnost Taiko se bude podílet i na úklidu odpadků v nejbližším okolí Staroměstského náměstí. Každý den budou její zaměstnanci, oblečení do speciálních bílých overalů, uklízet prostory kolem stávajících odpadkových košů, tak aby nepořádkem nehyzdily své okolí. Odpad uloží do pytlů, které budou pravidelně odváženy 

specializovanou odpadovou firmou. Společnost Taiko, a.s. do tohoto posílení úklidu investuje částku zhruba 230 tisíc korun. Celkově se tak navýší rozpočet součtem investic do rozšíření projektu 100% BIO a úklidu na částku převyšující jeden milion korun.

Andělé vznášející se nad hlavami návštěvníků

Všechna tři centrální náměstí propojí téma Andělských Vánoc. Staroměstské a Václavské náměstí i náměstí Republiky se obléknou do tradičních barev – zlaté a bílé s detaily červené a zelené. Centrem dění se stane Staroměstské náměstí s dvaadvacetimetrovým smrkem ztepilým, který letos přijel do Prahy ze Semil v Libereckém kraji. Na něm se již tuto sobotu rozzáří čtyřicítka andělů spolu se 4,5 kilometru led světelných řetězů v teplé bílé barvě. Doplní je ještě bílé a červené koule, hvězdy a perníčky.

Pod stromem najdou návštěvníci z jedné strany Betlém a z druhé strany zasněženou vesničku, která bude sloužit jako fotokoutek. Andělé se objeví také nad hlavami návštěvníků. „Nad hlavami návštěvníků se objeví andělé, kteří se budou vznášet okolo centrálního stromu. Ti budou navíc svítit, takže zvlášť večer bude iluze létajících andělů téměř reálná,“ popisuje Jakub Olbert, ředitel společnosti SOS Dekorace.

Vánoční strom se poprvé rozsvítí v sobotu 30. listopadu v 16,30 hodin na titulní skladbu z Krkonošských pohádek, kterou složil Vadim Petrov. „Krkonoše patří k mému dětství a vztah k této části naší země a tamní vyprávění o spravedlivém Krakonošovi mě celoživotně naplnil láskou. Všechnu tuto lásku jsem mohl vtělit do hudby v Krkonošských pohádkách,“ řekl Vadim Petrov. Poté se bude rozsvěcet v každou půlhodinu, a to po celou dobu trvání trhů (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 hodin). Střídat se bude s písní na melodii Somewhere in my memory od Johna Williamse. Animátoři vytvořili pro tyto melodie zcela nové animace rozsvěcení stromu.

Andělé se jmény se objeví také ve štítech stánků a na vyhlídkovém mostě. Chybět nebudou oblíbené fotokoutky – tentokrát ve tvaru obřího adventního věnce se jmelím – a na trhy se vrátil také loni oblíbený Popelčin střevíček. Kompletně v novém designu se poprvé představí návštěvníkům prodejní stánky na Staroměstském náměstí, které jsou v provedení kombinace kovu a obkladů z přírodního dřeva. Novinkou je také dekorativní barevný pás na jejich střechách. Sněhově bílou letos osvěží textilní šerpy v kombinaci červené a zelené. Na vybraných místech ozdobí stánky také truhlíky s živým chvojím a větvemi cesmíny. Na ploše tržiště se objeví také živé stromky v květináčích, které po pražských trzích najdou své místo v pražských lesoparcích.

Na multifunkčním pódiu vystoupí během Vánočních trhů téměř čtyři a půl tisíce účinkujících

Centrem kulturního dění se tradičně stane po celou dobu trhů pódium na Staroměstském náměstí. Každý den se zde odehrají vystoupení folklórních i dětských souborů z České republiky i ze zahraničí, charitativní a doprovodné akce, taneční vystoupení i programové bloky pro děti a dospělé. Nejmenší se opět dočkají promítání pohádek a večerníčků přímo na pódiu. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční akce, jako je Mikuláš, Česká mše vánoční ´Hej mistře´ Jana Jakuba Ryby, rozlévání rybí polévky nebo Zvonohru Petra Manouška a mnoho dalších. „Všichni vystupující už připravují svůj program, aby co nejvíc svátečně naladili návštěvníky Vánočních trhů. Chybět nebudou tradiční oblíbené akce, ale na trzích je také v rámci různých charitativních projektů možné slyšet populárních kapely či zpěváky, kteří se zapojí do zpívání svátečních písní a koled,“ upřesňuje Libuše Klinková, manažerka programu trhů. (Mirai 30.11., Tomáš Klus a Support Lesbiens 7.12. Čechomor 11.12. atd.)