Čechy a Slovensko

Čechy a Slovensko

Jaká byla sezóna letních zájezdů v cestovních kancelářích v Evropě? ČR se nevymyká pozitivním evropským trendům.

palmillaPodobně jako v České republice, i v celé Evropě se prodeje zájezdů a cestovních služeb vracejí k původním číslům předpandemického roku 2019. Nad úrovní roku 2019 jsou vykazovány prodeje dokonce ve 22,2 % evropských zemí. Celkově zaznamenal výjezdový cestovní ruch EU během léta 2022 pokles oproti r. 2019 o přibližně 20 % (odpovědělo 61,1 % čl. zemí). České cestovní kanceláře a agentury v letošním roce předpokládaly návrat na 80-90 % obratu roku 2019, což se úspěšně podařilo. Zájem českých turistů o dovolené tak koresponduje s evropskými trendy.

Český turismus podrželi hosté ze zahraničí. Rostoucí náklady ale mohou být pro hotely a restaurace fatální

snmek 288Český turistický průmysl se v letní sezóně 2022 přiblížil číslům z předcovidových let. Radost z návratu turistů však majitelům hotelů a restaurací i dalším provozovatelům služeb kalí strmý růst nákladů, které si ukrajují velkou část jejich tržeb. Situace v odvětvích závislých na turismu bude podle odborníků zejména v regionech kritická, protože provozovatelé zatím nestihli obnovit své rezervy. Mění byznysové i marketingoví strategie, hledají efektivní řešení a nové příležitosti.

Lužnou čeká Poslední parní víkend, návštěvníci se mohou těšit na jízdy parními vlaky

stezka 2Poslední parní víkend, tak se jmenuje akce, která se o víkendu 29. – 30. října uskuteční v Lužné u Rakovníka. Návštěvníci se budou moci svézt parními vlaky v čele s lokomotivami Všudybylka a Kremák. Po muzejní úzkokolejce vyjede Strašidelný expres. Akce symbolicky uzavře letošní parní sezónu v ČD Muzeu.

Malostranská beseda – historický fenomén, který je tu i pro vás

peacock-restaurant-1Na dohled Pražského hradu se na Malostranském náměstí nachází na první pohled nenápadný dům, tvořící nároží s Letenskou ulicí. Svým historickým charakterem zapadá do malebných malostranských kulis a s touto částí Prahy je spojen nejen architektonicky, ale rovněž historicky.

Muzeum stříbra v Kutné Hoře nabídne příběhy četníků, k výstavě chystá přednášku a komentovanou prohlídku

stezka 2Stoletou historii četnictva na našem území, četnické osudy i zajímavé kriminální případy. To vše nabídne 8. září přednáška a 28. října komentovaná prohlídka v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře. Obě akce jsou součástí výstavy Kutná Hora četnická, která je až do 30. října k vidění v Tylově domě.

Problémy národních parků v Česku: Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko, Podyjí

cyklostezka v_okoli_kosikovskeho_potoka_tsk_praha_5České národní parky zabírají 1,5 celého území České republiky. Živá příroda, vzácná zvířata, pohádkové skály a nádherné kaňony. To a mnohem více v nich můžete spatřit a obdivovat. Je však třeba tyto krajinové ráje opečovávat a respektovat flóru a faunu, která zde žije. Někteří lidé totiž bývají neohleduplní a zapomínají, že jsou v parku pouze na návštěvě. Pojďme si přiblížit krásu, ale také nynější problémy 4 našich národních českých parků.

Cestovní ruch je pro Českou republiku klíčový, musí se něj nahlížet jako na průmysl

os4Turismus je třeba začít brát jako součást průmyslu. Jde o velmi důležitý sektor pro podnikatele, akademiky, samosprávy i stát. Zaměstnává deseti tisíce lidí a generuje miliardové příjmy. Oblast, kterou velmi poznamenala už pandemie covidu-19, však aktuálně zásadně ovlivňují vysoké ceny energií. I to zaznělo na Fóru partnerských regionů Jihočeského kraje, který se uskutečnil v Hluboké nad Vltavou. 3. ročníku tradiční akce se zúčastnilo téměř 300 hostů z celého světa.

Krkonošské pohádky na Stezce korunami stromů v Janských lázních

8iigqblq4Stezka korunami stromů Krkonoše chystá na konec září pro své návštěvníky další tematický zážitek. Všechny příznivce pohádek vyzívá k návštěvě populární vyhlídkové věže, tentokrát pod dohledem Krakonoše, bájného ducha a vládce krkonošských hor.

Dovolená na poslední chvíli? Vydejte se za polární září do Norska!

vstava pro vechny smysly 2018 6Norsko patří mezi nejkrásnější severské země. Snad každý, kdo se vypraví do tohoto koutu severní Evropy, je doslova očarován krásou kolem sebe – nezapomenutelné hory, divoké řeky, hluboké fjordy. Přírodní scenérie, které tato nevšední turistická destinace nabízí, budete jinde hledat jen obtížně, stejně tak jako světelný úkaz zvaný polární záře neboli Aurora Borealis.

Strana 7 z 60